Na výstavišti začaly veletrhy IDET a PYROS

Na brněnském výstavišti začal ve středu 24. května 17. ročník mezinárodního veletrhu IDET, který si letos připomíná 30 let od svého prvního ročníku. Za dobu své existence si veletrh vybudoval prestižní pozici v prostoru NATO. Současně se konají i veletrhy PYROS a ISET, které se zaměřují na prezentaci požární a bezpečnostní techniky a služeb.

Veletrhu IDET se do 26. května účastní rekordní počet vystavovatelů. Výstavní plocha byla dlouho dopředu vyprodána a na návštěvníky tak čeká kompletní přehlídka technologií z obranného a bezpečnostního průmyslu,“ uvedl Michalis Busios, ředitel veletrhu IDET. Celkem se letošních bezpečnostních veletrhů účastní 551 firem z 29 zemí. Svou nabídku prezentují například Agados, Aselsan, BAE SYSTEMS, CROY, CZECHOSLOVAK GROUP, Česká zbrojovka, e.sigma, Elbit Systems, EVPÚ Defence, IAI – Israel  Aerospace  Industries, Lockheed Martin, L.P.P. holding, Nexter Systems, OMNIPOL, PRAGA-Export, Saab Technologies, SKUPINA, STV GROUP nebo SVOS. Nechybí ani státní podniky LOM PRAHA, Vojenský technický ústav, Vojenský výzkumný ústav a VOP CZ. Veletrh nabízí silnou účast německých firem. Představuje se BDSV, Diehl Defence, Eurospike a další. Vystavovatelé jsou mj. také z Francie, Indie, Itálie, Izraele, Japonska, Polska, Rakouska, Spojených států amerických, Švédska, Turecka, Ukrajiny i z Velké Británie.

Odborným partnerem veletrhu IDET je tradičně Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP ČR). „Asociace má na veletrhu IDET jako již tradičně společný stánek s partnerskou slovenskou asociací ZBOP a letos přivítáme také partnerskou asociaci z Ukrajiny. Mám velkou radost, že díky AOBP bude už podruhé na veletrhu vystavovat řada začínajících a inovativních českých firem, a to v rámci AOBP Start-up Innovation Pavilion. Letos to bude šest start-upů. Jako spoluorganizátoři veletrhu zároveň budeme koordinovat účast oficiálních zahraničních delegací na stáncích českých firem a těšit se můžete i na společný odborný seminář pořádaný AOBP spolu s Českým optickým klastrem,“ řekl před zahájením Jiří Hynek, prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Ministerstvo obrany a Armáda ČR se představuje s expozicí, která je tematicky zaměřena na 30 let od založení armády. Návštěvníci vidí rozdíl mezi starší a novou technikou i vybavením. Mezi vystavenými exponáty je například protichemické vozidlo BRDM-2, které bylo používáno během války v Zálivu, a jeho moderní nástupce IVECO LOV CBRN. Středem pozornosti jsou také protiletadlové komplety STRELA S2-M a moderní RBS-70NG, velitelsko-štábní vozidlo R-5M Bečva na podvozku BVP-1 a oproti němu kolové obrněné vozidlo velitelsko-štábní TITUS. Na venkovní expozici se představuje jeden z nejnovějších a nejvíce sledovaných přírůstků v rámci armádní techniky, hlavní bojový tank Leopard 2A4, který stojí hned vedle tanku T-72 M1. Z nových akvizic jsou na venkovní ploše k vidění také mobilní rušič STARKOM na podvozku Tatra či 3D radiolokátor MADR.

Rovněž firmy holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a automobilka TATRA TRUCKS, která je s ním úzce spojena, jsou tradičními vystavovateli na veletrhu IDET. Stejně jako v předchozích letech mají společnou expozici v pavilonu P a na venkovní ploše u haly vůbec největší ze všech vystavujících firem. Velkou expozici má Slovensko.

Souběžně s veletrhem IDET se konají také Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. Jde o jedinečnou příležitost pro prezentaci všech složek integrovaného záchranného systému. V pavilonu F se budou do 27. května prezentovat Hasičský záchranný sbor ČR, Policie ČR, Celní správa ČR, Správa státních hmotných rezerv ČR, Vězeňská služba ČR i Městská policie Brno. Z firem nebude chybět například TATRA TRUCKS, THT Polička nebo Truck Servis Čáslav. Česká rodinná firma Hraspo ve spolupráci se společností MEIKO na veletrh PYROS přináší revoluční technologii TopClean M pro spolehlivé čištění a dezinfekci techniky ochrany dýchacích cest.

Na oba veletrhy v sobotu 27. května navazuje akce Den bezpečnosti – Záchranáři dětem. Navazuje na odbornou část mezinárodních bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS, ISET a je určena široké veřejnosti. Na výstaviště tak jsou v sobotu zvány rodiny s dětmi i fanoušci vojenské, policejní, hasičské a záchranářské techniky. Složky integrovaného záchranného systému připravují pestrý program ukázek, zábavy i soutěží.

Děti si vyzkouší práci záchranářů, policistů i hasičů. V pavilonu Z vyrostou stanoviště s úkoly, za jejichž splnění děti čeká překvapení v tzv. odměnárně. Na terénním polygonu diváci po celý den uvidí atraktivní vojenskou, policejní a hasičskou techniku i výkony jednotek, které na živo předvedou různé typy zásahů. Přístupná bude také vnitřní část expozice Ministerstva obrany a Armády ČR v pavilonu P. Atraktivní program nabídne i venkovní expozice MO a AČR. V pavilonu F budou přístupné všechny expozice veletrhů PYROS a ISET.                                                                                                               

Autor článku: