Havlíčkobrodští novináři poctili Karla Havlíčka Borovského

Již počtvrté vyhlásili autorskou soutěž Epigram. Po úspěších v letech 2006, 2011 a 2016. Pokaždé k výročí narození tohoto velikána české literatury a zakladatele politické žurnalistiky. V sobotu 30. října, kdy se na starobylé radnici v Havlíčkově Brodě konalo setkání epigramistů, zbýval jen jediný den do 200. výročí narození KHB. Soutěž a setkání organizoval a vyhlásil Syndikát novinářů Vysočina.

Celkem se zúčastnilo 106 autorů a z nich čtvrtina byla v kategorii do 18 let (přesně 24 mladíků a slečen). Sobotního setkání se nezúčastnili zdaleka všichni, za Brňáky jako host přijel autor těchto řádek a jeden z autorů epigramů Jaroslav Štěpaník, oba členové Syndikátu novinářů jižní Moravy. Dva jeho pěkné epigramy porota vybrala do sborníku a byly také vystaveny v budově radnice. Organizátoři připravili pěkný kulturní program včetně čtení ukázek současných epigramů, také tam zabodoval Jarda Štěpaník. Fundovaný referát pronesl literární historik a publicista (mj. dlouholetý člen oddělení kultury deníku Právo) a zároveň člen poroty František Cinger. Přiblížil Havlíčkovo dílo, poselství i osobní problémy. Kritizoval autory, kteří Havlíčkovi připisovali jako velkou výhodu příjemné prostředí v Brixenu. Ve skutečnosti, zdůraznil PhDr. Cinger, se neměl ve vyhnanství s kým kontaktovat, každý týden se musel hlásit na tamní policejní stanici, nesměl domů ani na pohřeb vlastní ženy… Do zmíněného sborníku Cinger napsal: „Během pobytu v Moskvě, kde Havlíček působil jako vychovatel a psal svou sbírku Epigramy, jistě nemohl tušit, že v roce dvoustého výročí jeho narození zařadí potomci vládců Ruska jeho zemi mezi státy k sobě nepřátelské. Škoda, že při vší jeho kritičnosti vůči ruské společnosti netušíme, co by si o nás pomyslel.“

Do sborníku přispěli rovněž předseda Senátu RNDr. Miloš Vystrčil, starosta Havlíčkova Brodu a senátor Mgr. Jan Tecl, MBA, a další osobnosti. Hned v úvodu je novinářský pohled předsedy Syndikátu novinářů ČR Mgr. Adama Černého. O KHB mj. napsal: „Kritický duch a břitkost vyjadřování jsou vlastnosti, které odlišují dobrého novináře od průměrného. Havlíček měl ještě něco navíc, a to humor. Ten jeho sahal od pobavení přes posměch až k ironii. Spojoval jím zdánlivě neslučitelné, dával najevo vlastní stanovisko a také další rys kvalitní novinařiny – nadhled. … Jeho epigramy ukazují schopnost vyjádřit se stručně.“

Před zahájením setkání na radnici položil Ing. Jaroslav Paclík, Dipl.-Kfm, za vedení Syndikátu novinářů Vysočina věnec k pomníku KHB v místním parku Budoucnost. K 200. výročí narození tohoto velikána postavili studenti místního gymnázia kolem pomníku menší figury, které spojili červenobílou páskou s hlavou pomníku a doplnili cedulí Havlíček v poutech cenzury. Havlíčkovo výročí připomíná také místní Muzeum Vysočiny výstavou. O jeho rodné obci Havlíčková Borová a tamní aktivitě viz článek Václava Žaluda Havlíčkova Borová dostala třešňovou alej.

Jan Trojan

Autor článku: