Hotel Avion v Brně stojí za prohlídku i zevnitř

Nedávno byl v Brně po rozsáhlé a dlouhé rekonstrukci otevřen na České ulici hotel Avion. A vzhledem k tomu, že nabízí i komentované prohlídky, bylo jasné, že naší další akcí bude právě návštěva tohoto zajímavého objektu. Ta se uskutečnila v úterý 30. května.

Nejprve trocha teorie

Hotel Avion je jeden z nejužších hotelových komplexů v Evropě, který vznikl v roce 1928 podle plánů architekta Bohuslava Fuchse, který jej v letech 1926-1927 projektoval. Desetipatrová řadová budova, postavená na úzké a hluboké parcele o rozměrech 8 x 34 m, je vysoká 40 metrů, což dodnes umožňuje fascinující pohled na hrad Špilberk, katedrálu sv. Petra a Pavla  a na celé město Brno z terasy v nejvyšším patře. Budova je výjimečnou stavbou a národní kulturní památkou. Spolu s brněnskou vilou Tugendhat patří ke skvostům funkcionalistické architektury. Ve světě se o Avionu jako o World Monumentu funkcionalismu učí na fakultách architektury vysokých škol od New Yorku až po Japonsko.

Od 80. let se uskutečňovaly částečné opravy, při nichž však byly také necitlivými zásahy odstraněny prvky původního vybavení. Hotel v roce 2005 zakoupil od restituentů člen cirkusového rodu Stanislav Berousek. Rekonstrukcí budova prošla v letech 2016 – 2022. Cílem bylo obnovit původní hotel s restaurací a kavárnou. Desetipatrový dům nyní nabízí k ubytování 37 pokojů, z toho tři trojlůžkové a ostatní dvoulůžkové (celkem 70 lůžek).

Muzeum se nachází v prvních třech patrech. Tady jsou k dispozici dobové fotografie, původní architektonické plány budovy, informace o architektu Fuchsovi, ale i třeba dobový nábytek. To vše také shrnuje krátký dokumentární film, který nám promítla naše průvodkyně Tereza.

Měli jsme také možnost nahlédnout do jednoho z pokojů a určitě velkým zážitkem byla pro všechny terasa v nejvyšším – 10. patře, kde – jak jsem se už zmínila na začátku, je nádherný výhled na Brno, především na Petrov a na hrad Špilberk.

Velký obdiv patří současnému majiteli za to, že budovu vrátil do původní podoby a zachoval ji tak i dalším generacím. Rozhodně stojí za to přijít se tam podívat.

Autor článku:
Fotografie:
Autorka