Prohlédli jsme si brněnské studio České televize

Televizní studio v Brně svou tvorbou pomáhá zajišťovat 20procentní podíl z celé regionální produkce ve vysílání České televize. Začalo vysílat 6. července 1961. První adresou bylo studio Typos v dnešní Jezuitské ulici. A právě tady, a také na nedaleké adrese Běhounská 18, působilo až do stěhování do nového komplexu, který odpovídá současným moderním trendům a požadavkům pracovníků studia. Jeho výstavba v Líšni byla dokončena v první polovině roku 2016 a vysílání odtud bylo zahájeno v září téhož roku. Nové studio v Brně-Líšni znamená nové, moderní zázemí pro televizi 21. století.

Není proto divu, že členové Syndikátu uvítali  pozvánku na prohlídku tohoto komplexu, kde vznikají takové pořady, jako například film Osmy Jiřího Stracha, který získal cenu za nejlepší evropský film roku 2014 Prix Europa, pohádky Sněžný drak Eugena Sokolovského ml. a Šťastný smolař Jiřího Stracha nebo dnes už legendární Četnické humoresky či nedávno uvedený seriál Dobré ráno, Brno!

Ve studiu, odkud se vysílají zprávy, nás uvítal Petr Albrecht (vpravo). Od 1. listopadu je ředitelem celého studia ČT Brno, doporučil jej předchůdce Jan Souček, nový generální ředitel České televize.

Exkurze se uskutečnila v úterý 3. října. Ve studiu nás čekala Hana Orošová, specialistka PR, která nás provedla všemi zajímavými místy. První kroky vedly do redakce zpravodajství, kde se právě připravovaly podvečerní Události v regionech s moderátorem Jakubem Váchou. Tady se nám věnoval vedoucí zpravodajství Petr Albrecht, který se shodou okolností za několik dní stal po úspěšném výběrovém řízení ředitelem celého brněnského studia. Poté jsme zavítali do maskérny, kostymérny i do jednotlivých studií, kde pořady ČT Brno vznikají: největšího z nich, kde se natáčí Dobré ráno nebo Sama doma (mimochodem – tam jsme se také všichni bez problémů vešli a zde vznikla naše společná fotografie…), zajímavý byl také prostor, kde se jednou měsíčně po celé čtyři dny předtáčí už řadu let velice sledovaný podvečerní AZ kvíz (jen pro zajímavost, zájemci musejí na natáčení čekat rok a půl…) a kde poté o víkendu přichází ke slovu AZ kvíz junior.

ČT Brno má největší a nejprostornější studio v celé republice. Na závěr návštěvy jsme se tam nechali vyfotografovat.

Díky naší průvodkyni jsme se dověděli řadu zajímavostí ze zákulisí natáčení jednotlivých pořadů. Haně Orošové patří velký dík za to, že se nám věnovala a že nám prohlídku studia umožnila.

Autor článku:
Fotografie:
Foto Zuzana Joukalová a Jan Trojan. Nahoře v jednom ze studií s Hanou Orošovou (vpravo).