Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně je největším a nejlépe vybaveným virtuálním výukovým pracovištěm v Evropě a jedním z největších na světě.

Díky vstřícnosti jeho přednosty prof. MUDr. Petra Štourače, Ph.D., jsme měli možnost toto výjimečné pracoviště navštívit – v úterý 27. února.

Studentům lékařské fakulty umožňuje nácvik základních lékařských úkonů i složitějších operací. V přízemí simulačního centra je umístěn plně vybavený urgentní příjem, na střeše je heliport. Posluchači si mohou vyzkoušet všechny činnosti spojené s ošetřováním pacientů, příjem, diagnostiku i jednotlivé typy operací. Jednotlivá lůžka i figuríny jsou monitorovány a ovládány specializovaným softwarem, který simuluje interakci pacienta s lékařem.

SIMU centrum je umístěno v Univerzitním kampusu Bohunice a jeho provoz byl zahájen v říjnu 2020. Projekt byl spolufinancován Evropskou unií a celkové náklady byly 1miliarda a 300 milionů korun. Z toho velká část byla věnována právě na vybavení pracoviště. Jenom figurína novorozence, která se dokáže hýbat, dýchat, plakat…, stála 1 200 000 korun. Přitom je pouze jedním z tisíce simulátorů a trenažérů, na kterých si mohou medici vyzkoušet své znalosti získané studiem v praxi, aniž by ohrozili pacienty. Dokonalost některých figurín je pro laika až zarážející. Opravdu simulovala skutečného pacienta, který podle naprogramovaného onemocnění se potil, dýchal, pohyboval končetinami, mrkal nebo dokonce i hovořil. Studenti tak mají možnost poznávat situace, se kterými by se možná setkali až po několika letech praxe.

Po celou dobu naší prohlídky se nám plně věnovala Petra Hájková, jedna z externích pracovnic SIMU centra. Měli jsme možnost projít si všechna pracoviště, která jsou zde umístěna. Od urgentního příjmu, přes jednotku intenzivní péče, po operační sály včetně sálu porodního, pracoviště zubních lékařů, ambulancí ORL, plicních nemocí nebo pracoviště laparoskopického či virtuálního anatomického stolu.   

Byli jsme doslova nadšeni z toho, jaké možnosti dnes studenti medicíny mají, a jsme rádi, že takové pracoviště vzniklo v Brně a že jsme je mohli navštívit. Ještě jednou velké díky prof. Štouračovi a Petře Hájkové.

Autor článku:
Fotografie:
Jan Trojan. Na snímku Petra Hájková (vpravo) předvádí, jak oči figuríny reagují na světlo. Kromě toho figurína simuluje řadu úkonů, které patří k vyšetřování nemocné osoby.