V Anatomickém ústavu i muzeu se mnoho dozvíte

Ve středu 4. května přivítal Anatomický ústav Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zájemce z řad našeho Syndikátu. Průvodce nám dělal přednosta doc. MUDr. Marek Joukal, Ph.D. Nejprve jsme měli možnost navštívit Anatomické muzeum prof. Karla Žlábka, kde je vystaveno více než 600 exponátů a kam –  vzhledem k tomu, že slouží především výuce studentů medicíny a také zájemcům o toto studium – se „běžný smrtelník“ nedostane.

Muzeum má bohatou historii. „Sbírky anatomického muzea jsou rozděleny podle jednotlivých systémů a jsou přehledně uloženy,“ stojí v oficiálním textu univerzity. Tuto větu můžeme potvrdit. I pro laika je nesmírně zajímavý pohled na vnitřní orgány člověka, na vývoj plodu, na následky nejrůznějších nemocí. Do muzea přicházejí také středoškoláci. Pro skutečné zájemce je návštěva nesmírně zajímavá a poučná.

Po návštěvě Anatomického muzea se zajímavým výkladem pana přednosty jsme se podívali do jedné z piteven a seznámili se s novou metodou uchováváni preparátů, kterou má ústav k dispozici teprve pár měsíců – tzv. plastinací (je to metoda, kterou se připravují k putovním výstavám Body The Exibition lidská těla. Ovšem zde takto připravené a ošetřené preparáty slouží výhradně k výuce studentů LF MU). Jen pro představu – v ruce držíte jakýkoli lidský orgán, vypadá jako by zhotovený uměle z tvrdšího plastu. Je to však originál, téměř původně zbarvený. Zakonzervovaný, tvrdý, můžete s ním volně manipulovat, prohlížet jej. Skvělé pro výuku.  

Zajímavá byla také prohlídka zázemí ústavu. Kromě pitevny jsme navštívili i další prostory. Dotazů a tím pádem i odpovědí bylo skutečně hodně, a proto jsme už z časových důvodů nenavštívili slibované Simulační centrum LF MU. Doc. Joukal však slíbil, že tuto exkurzi domluví, takže ti, kteří nestihli návštěvu Anatomického ústavu, budou mít možnost příště.

(jou)

Také v pitevně k nám zasvěceně hovořil přednosta Anatomického ústavu doc. MUDr. Marek Joukal, Ph.D. (na snímku).
Autor článku: