Viděli jsme Slovanskou i Všeslovanskou epopej

Členové Syndikátu novinářů Jihomoravského kraje navštívili Moravský Krumlov a Ivančice

Na úterý 26. září jsme pro všechny zájemce uspořádali další jednodenní výlet. Tentokrát jsme se vypravili po stopách světoznámého malíře Alfonse Muchy, který je neodmyslitelně spjat s naším regionem. Jeho nejvýznamnější dílo – Slovanská epopej (monumentální soubor dvaceti velkoformátových pláten, na kterých malíř zobrazil dějiny slovanských národů. Obrazy vznikly v letech 1912 – 1926 na zámku Zbiroh) je na několik let opět zapůjčeno hlavním městem Prahou do nedalekého Moravského Krumlova, takže je logické, že naší první zastávkou byl právě tamní zámek. Měli jsme velké štěstí, naší průvodkyní byla skvělá lektorka. Seznámila nás nejen s dějem na jednotlivých velkoplošných plátnech, ale také připojila historické souvislosti i zajímavosti, týkající se tohoto jedinečného díla.

Současně jsme využili toho, že na zámku v době naší návštěvy byla výstava 14 obrazů Ivana Mládka, který svou expozici nazval příznačně Všeslovanská epopej. Velice nás pobavily především názvy jednotlivých pláten (Praotec Čech stanul na Řípu mnohem dřív, než jsme si mysleli nebo Sbratření Čechů a Romů při bourání zdi v Matiční ulici…).

Z výstavy Všeslovanská epopej Ivana Mládka, obraz nazvaný Upálení Andreje Babiše v Bruselu.

Z Moravského Krumlova je to co by kamenem dohodil do rodného města Alfonse Muchy, do Ivančic. Tady jsme se nejprve posilnili v restauraci U Marka a poté jsme zamířili do rodného domu umělce, kde jsme si prohlédli druhou část výstavy Květinové světy – výstavu plakátů, přičemž první část jsme viděli již v rámci prohlídky Slovanské epopeje. Na výstavě v Ivančicích nás čekal zhruba půlhodinový dokument, který velice zajímavou formou dokreslil údaje a informace z Moravského Krumlova. Muchův rodný dům je historická budova staré radnice na Palackého náměstí. Společně s památníkem tohoto umělce je tam od roku 1999 otevřena stálá expozice k nedožitým 70. narozeninám známého českého herce Vladimíra Menšíka. Také jsme tam zavítali a prohlédli si Menšíkovy osobní věci, rodinné fotografie, dokumenty, fotografie z mnoha filmů, ve kterých oblíbený komik účinkoval.

Ze stálé expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích.

Po prohlídce historických míst Ivančic, kterými nás provedl místní rodák Antonín Moravec, ti fyzicky nejzdatnější si na závěr v doprovodu dr. Vlasy Jelínkové prohlédli ivančický židovský hřbitov. Je druhý nejstarší v naší republice – byl založen v polovině 16. století. Na ploše 10 771 m2 se dochovalo kolem 1 500 náhrobních kamenů (macev) s nejstarším čitelným z roku 1552. Mnohé z těchto náhrobků jsou velmi cenné. Dochovala se i zdejší novorománská obřadní síň od architekta Maxe Fleischera. Hřbitov byl rozšířen v letech 1608, 1664 a 1878. Ivančická židovská komunita byla jednou z nejstarších, největších a nejdůležitějších na Moravě. Přestala existovat v roce 1940 v důsledku holokaustu, nicméně na hřbitově se pohřbívalo i po válce.

Za Syndikát novinářů jsme předali paní Věře Jelínkové, která se o hřbitov už řadu let stará, finanční dar ve výši 2 000 Kč na rekonstrukci nejstarších pomníků. 

Všichni účastníci, ač unaveni náročným a zajímavým programem, byli s výletem velice spokojeni. Měli jsme štěstí nejen na počasí, ale také na lidi, kteří se o nás na jednotlivých zastávkách starali. Všem patří veliký dík a už teď se těšíme na další akci.

Autor článku:
Fotografie:
Foto autorka. Na snímku nahoře z expozice Slovanské epopeje v Moravském Krumlově.