Výstava Czech Press Photo 2022 je v Brně, i díky podpoře Syndikátu novinářů

Brňané letos dostanou mimořádnou příležitost zhlédnout výstavu Czech Press Photo 2022, tedy výběr fotografií z kolekce, která je jinak k vidění v Národním muzeu v Praze. Do Brna se výstava dostane na 20 venkovních panelech díky spolupráci organizátora soutěže, Czech Photo o.p.s., a České tiskové kanceláře. Lidé výstavu najdou pod širým nebem v Joštově ulici u zastávky tramvaje a trolejbusu Komenského náměstí, prohlédnut si ji mohou zdarma a v kteroukoliv denní dobu.

Slavnostní zahájení výstavy se uskutečnilo v úterý 9. května. Na odpolední vernisáž navázala prezentace soutěže a debata v prostorách Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Debaty se zúčastnil také fotoreportér ČTK David Taneček, jenž se v Czech Press Photo 2022 umístil na 3. místě v kategorii Umění a kultura, a to díky snímku Akustická zkouška. Zachytil na něm hráče na klarinet při akustické zkoušce v modelu nového ostravského koncertního sálu.

Snímek Davida Tanečka z ČTK „Akustická zkouška“, který získal 3. místo v kategorii Umění a kultura. Zdroj: www.czechphoto.org.

Brněnské uvedení toho nejlepšího z Czech Press Photo by nebylo možné bez záštity a finančního přispění městské části Brno-střed, spolupráce a podpory Syndikátu novinářů jižní Moravy a také Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Výstava potrvá jeden měsíc.

Hlavní cenu v soutěži vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Irpini a Buče. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska. 

Fotografie roku v soutěži Czech Press Photo 2022, autorem je volný fotograf Vojtěch Dárvík Máca. Zdroj: www.czechphoto.org.

Snímky z Ukrajiny soutěži podle očekávání dominovaly. Máca se sérií snímků z Ukrajiny zvítězil i v kategorii Aktualita. Snímek z Buče, který pořídil Gabriel Kuchta z Deníku N, se umístil i na třetím místě. Všechny tři první příčky v kategorii Reportáž patří také událostem z Ukrajiny. Vyhrál ji Milan Bureš z Respektu za sérii snímků Čekání na vlak do bezpečí dokumentující ukrajinské uprchlíky.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví dvakrát bodovali reportéři ČTK. Vyhrál ji Roman Vondrouš se snímkem Jmenování premiéra, na kterém je v době proticovidových opatření prezident Miloš Zeman při tomto aktu na zámku v Lánech ve skleněné kukani. Ondřej Deml má za snímek s názvem Německá ministryně zahraničí v Lidicích třetí místo. 

V kategorii Člověk a životní prostředí se na prvním i třetím místě ocitly snímky zachycující velké domácí téma minulého roku, požár v Českém Švýcarsku. Vyhrál ji Michal Fanta a třetí místo patří Igoru Mikulovi.

Autor článku: