Brno má první aktivní virtuální galerii

Spoluvytvořil ji člen Syndikátu novinářů ČR a fotograf Otto Ballon Mierny

    Sedíte před obrazovkou počítače a s  myší v  ruce se procházíte výstavou. Na panelech  prohlížíte fotografie a jejich popisky, případně obrazy nebo cokoli jiného. Expozice se nachází v konkrétních prostorách, které dodávají celkovému obrazu patřičnou plasticitu, dotváří velkolepý dojem, byť jen na obrazovce. Ve skutečnosti však jsou tyto prostory buď zcela prázdné, nebo je v nich něco zcela jiného, třeba skladiště.

    Výstavu, kterou vidíte, její autoři do naskenovaných prostor prostě implantovali. Ano, je to první aktivní virtuální galerie v České republice, oficiální název zní VIRTUAL GALLERY TRZNICE. „Reálné prostory čtvrtého patra budovy tržnice na Zelném trhu v Brně jsme přetvořili do digitální podoby. A v takto upraveném virtuálním prostředí budeme předvádět soubory fotografií, obrazů i jiných uměleckých děl, podle zájmu brněnských umělců,“ říká duchovní otec nápadu a hlavní tvůrce Otto Ballon Mierny. Je také předsedou spolku Press Photo, který se zaměřuje na organizování prestižních výstav, patří tam i nová virtuální galerie.

    Prvním souborem, který byl „učesán“ do digitální podoby, jsou autentické fotografie letců Royal Air Force z doby bojů o Anglii. Všichni letci na snímcích pocházejí z Brna nebo okolí. Výstava RAF Brno zůstane na webu www.press-photo.cz od 8. do 22. května 2021. Fotograf Ballon Mierny vybral a uspořádal tyto snímky u příležitosti výročí konce druhé světové války v roce 1945. Výstava je organizována za podpory a záštity primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

    Zvláště mimobrněnští zájemci ocení, že v rámci prohlídky výstavy RAF Brno mohou zhlédnout ještě celý brněnský Zelný trh s jeho proslulou kašnou, s budovami Moravského zemského muzea i s katedrálou sv. Petra a Pavla v pozadí. Celému procesu předcházelo 3D skenování těchto míst, aby mohla vzniknout nová Virtual Gallery Trznice. Najdete ji na adrese https://www.press-photo.cz/raf-brno/. Z dalších připravovaných akcí připomeňme velkou celorepublikovou přehlídku soutěžních fotografií Czech Nature Photo. Po Praze bude v Brně, tam ovšem ve virtuální podobě.    

    Otto Ballon Mierny (1961) je dokumentárním fotografem, fotoreportérem, kameramanem a pedagogem. V době žurnalistické praxe zpracovával více než 20 let reportáže z oblastí válečných konfliktů a občanských nepokojů. Účastnil se jako fotoreportér vojenských misí Armády ČR ve Rwandě, Zaire, Srbsku, Chorvatsku, Bosně, Kosovu, Albánii, Makedonii, Kuvajtu, a v Iráku. Doprovázel humanitární konvoje Českého červeného kříže a Nadace člověk v tísni do obléhaného Sarajeva. Jeho fotografie z těchto cest a misí pravidelně zveřejňovaly domácí i zahraniční agentury. Je autorem projektu Osobnosti, který se zaměřuje na fotodokumentaci, archivaci a vystavování portrétních fotografií významných našich i zahraničních umělců, vědců, politiků, spisovatelů, hudebníků, dramatiků, válečných veteránů. Jeho fotografie zná veřejnost rovněž z celé řady výstav, je nositelem také mnoha ocenění.  (tr, wiki)

Autor článku: