Rusové si musí se svým zločincem poradit sami

Od minulého týdne (přesně od čtvrtka 24. února) probíhá v nedaleké spřátelené zemi neuvěřitelné drama. Prezident nesrovnatelně vojensky silnějšího Ruska Vladimir Putin vyslal na Ukrajinu statisícové armády vyzbrojené nejmodernější vojenskou technikou rozsévat zkázu a smrt.

Úkolem dobře vycvičených vojáků ruských ozbrojených sil, ke kterým se nyní přidali i zabijáci ze soukromé Wagnerovy armády, je potrestat Ukrajinu za její touhu spravovat si věci ve své zemi podle svých představ. Televizní záběry z ukrajinských měst ukazují rozbořené obytné domy, školy, zoufalé matky s malými dětmi ukryté ve stanicích kyjevského a charkovského metra. Neuvěřitelný zločin.

Agresor se ale přepočítal, ukrajinská armáda podporovaná civilisty klade útočníkovi nečekaně houževnatý a účinný odpor. V celém světě se zároveň zvedla obrovská vlna solidarity s Ukrajinou. Protestující v neděli v Praze na zaplněném Václavském náměstí podpořil také český premiér Petr Fiala. Zdůraznil, že je třeba zastavit Putina, který rozumí jen síle. Uvedl, že Česká republika posílá na Ukrajinu moderní zbraně. Účastníkům demonstrace pak s poukazem na naši historickou zkušenost připomněl poškozenou budovu Národního muzea na Václavském náměstí, poškozenou v roce 1968 kulometnými střelami sovětských okupantů. Také v Brně na Dominikánském náměstí se konalo protestní shromáždění, jehož se zúčastnilo obrovské množství demonstrantů. Primátorka Markéta Vaňková za nadšeného potlesku přítomných oznámila, že z brněnského městského rozpočtu byla uvolněna částka ve výši deseti milionů korun na pomoc bojující Ukrajině. Připomněla, že brněnským partnerským městem je Charkov. Jde o druhé největší ukrajinské město, které je v současné době jedním z hlavních terčů agresora. Generální konzulka Ukrajiny v Brně Anna Proško pak vyjádřila vděčnost a poděkovala České republice za podporu její země.

O Rusko, jeho kulturu, zejména pak literaturu a jeho tradice se dlouhodobě zajímám. Nic na tom nezměnilo ani barbarské napadení Československa statisícovými armádami SSSR a symbolickými jednotkami čtyř Sovětům podřízených kolonií v srpnu 1968. Na mém pozitivním vztahu k ruským spisovatelům a umělcům Antonu Čechovovi, Michailu Zoščenkovi, Marině Cvetajevové, Michailu Bulgakovovi, Borisi Pasternakovi, Vladimiru Vysockému a dalším nic nezměnil ani zločinný útok ruské armády vyslané Vladimirem Putinem na suverénní Ukrajinu. Jsem přesvědčen, že na samotných Rusech, kteří s tak obrovskými obětmi přispěli k porážce hitlerovských nacistů během druhé světové války, spočívá nyní hodně těžký úkol. Měli by si ve vlastním domě udělat pořádek. Nemohou přece souhlasit s tím, že jejich vlast vedou zločinci srovnatelní s Adolfem Hitlerem, kteří nejen napadli zemi, s níž mají ruští občané těsné příbuzenské a přátelské vazby, ale kteří také vyhrožují celému světu jadernými zbraněmi. Věřím, že se Rusové rychle vzpamatují a zachrání čest národa, a stejně, jako kdysi, když tak brilantním způsobem společně se spojenci zvítězili nad nacisty, porazí i zlo současné.

Kristián Chalupa

Autor článku: