Šafrův Týdeník Forum začne vycházet již v srpnu

Český mediální trh obohatí v blízké době nový tištěný titul. Vydavatelství Forum 24 plánuje začít v srpnu vydávat nový časopis Týdeník Forum. Náklad se má pohybovat v rozmezí od 62.000 do 84.000 výtisků, v novinovém formátu a v rozsahu 32 stran. Prodávat se má za 32 korun a vycházet bude ve čtvrtek, poprvé 19. srpna. Podle vydavatele Pavla Šafra nahradí dosavadní měsíčník Revue Forum téhož vydavatelství, který je na trhu od října 2017.

    Zkušený novinář Šafr pro Brnožurnál uvedl, že o projektu tištěného novinového týdeníku bylo rozhodnuto ve vedení redakce internetového deníku Forum 24 při zvažování možností dalšího rozvoje. Podle jeho slov úspěch ve veřejné sbírce a mírná ziskovost vydavatelství umožňuje vydavatelství zahájit vydávání tištěného titulu.

    „Sám jsem přemýšlel o novinách již dlouho, protože se mne jako bývalého šéfredaktora Lidových novin a MF DNES dotýká, co se s těmito novinami stalo po jejich převzetí Andrejem Babišem. A naši čtenáři byli dříve čtenáři těchto novin,“ uvedl Šafr. Dodal pak, že vedle domácí politiky a komentářů půjde o značný akcent na zahraničí, ekonomiku i kulturu. Nevyloučil ani sportovní rubriku. Také zmínil, že k nim přichází někteří lidé z Reflexu, jednají o spolupráci s blízkými nezávislými weby a také plánují vypsat výběrové řízení na nové reportéry. „Snažíme se dostat naše noviny na co největší množství prodejních míst. Je to ale hodně náročné a nákladné. Jsme také zvědaví, zda nám veřejnoprávní média umožní si koupit u nich reklamu. Po zkušenostech si tím nejsme jisti, ale naše právo informovat o nabídce opozičních novin chceme důsledně hájit,“ zdůrazňuje Šafr.

    Když jsem se dozvěděl o projektu tištěného Týdeníku Forum, vyslovil jsem v rozhovoru s šéfredaktorem Pavlem Šafrem potěšení, že náš mediální trh, který je značně pokřivený, bude obohacen o nový nezávislý titul. Přenos informací široké veřejnosti není jen z velké části v rukou premiéra této země, ale je rovněž závislý na různých malých „Babiších“, kteří si osobují právo určovat kdo, o čem a jakým způsobem má vůbec právo zprostředkovávat informace. Jedním z nich je například ředitel odboru komunikace na Úřadu vlády ČR Vladimír Vořechovský. Přiznáván, že jsem o něm nikdy dříve neslyšel. Na jeho jméno jsem náhodně narazil až počátkem letošního ledna, když jsem se dozvěděl, že některým médiím není na tiskové konference vlády či jednotlivých ministerstev vůbec umožněn přístup.

    Na tiskové konferenci 4. ledna ministr průmyslu Karel Havlíček na dotaz redaktora z Aktuálně.cz připustil, že některá masmédia nemají na tiskovky přístup, nicméně výběr prý provádí odbor komunikace, nikoliv on sám. „Jsem přesvědčen, že v rámci stovek médií, dokonce možná nízkých tisíců v České republice, se mohou tiskové konference zúčastňovat všichni z těch významných. Což ostatně svědčí i o vás, pane Bartoníčku. Vy jste z významného média, takže vás tady vždycky rádi vidíme. Bez vás už by ta tisková konference nebyla ona,“ uvedl tehdy doslova ministr Havlíček.

    Když se zamýšlím nad Havlíčkovým vyjádřením o výběru médií, která mají a která nemají přístup k informacím z „první ruky“, pak musím konstatovat, že je moc dobře, když k „tisícům médií“ čtenáři dostanou ještě před volbami do rukou nezávislé tištěné noviny. Nemusím sice předem souhlasit se vším, co se v novém týdeníku objeví, nicméně jeho vydavatel je pro mne v každém případě zárukou nezávislosti. Za Týdeníkem Forum nestojí žádný politik, který by prostřednictvím novin chtěl upevňovat své mocenské postavení a „masírovat“ ve svůj prospěch veřejnost. Pluralita názorů v médiích vede k ozdravění klimatu ve společnosti. Novinový Týdeník Forum může podle mého názoru pomoci zlepšit informovanost čtenářů o nekalých praktikách ve společnosti a může rovněž přispět k ukončení temné éry, kdy dochází ke znevažování a relativizování zákonů ze strany Andreje Babiše a jeho přisluhovačů, k nimž, jak se zdá, patří i Vladimír Vořechovský. Tiskový odbor Úřadu vlády mi nebyl schopen od začátku roku za čtyři měsíce odpovědět na jednoduchý dotaz – „Kdo konkrétně a podle jakého klíče vybírá masmédia na tiskové konference vlády či jednotlivých ministerstev?“ Počátkem března se pak přímo na Vladimíra Vořechovského se stejnou otázkou obrátil i místopředseda regionální rady Syndikátu novinářů jižní Moravy Jan Trojan. Ani on ale nedostal žádnou odpověď. V souladu se Zákonem o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb jsem 6. května panu Vořechovskému dotaz zopakoval. Na odpověď zatím netrpělivě čekám. Arogantní chování šéfa tiskového odboru Úřadu vlády, státního úředníka placeného z našich peněz, jen potvrzuje skutečnost, že nezávislých médií není nikdy dost.

KRISTIÁN CHALUPA

Autor článku: