Dobrovolní hasiči roku převzali ocenění

Dvacet pět zásahových jednotek a stejný počet sborů dobrovolných hasičů z celé republiky převzali ocenění 12. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku 2022. Finále tradiční ankety se uskutečnilo v předvečer státního svátku 17. listopadu v brněnské Zoner Boby Hall.

S blížícím se závěrem roku 2022 můžeme prohlásit, že byl v mnoha ohledech velmi náročný nejen pro veřejnost, ale i pro profesionální a dobrovolné hasiče,“ zdůraznil prezident brněnského pořádajícího spolku Svatý Florián Jiří Bezděk.

Finalisté 12. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku si zasloužená ocenění za zásahy jednotek obcí a činnosti sborů převzali z rukou představitelů Hasičského záchranného sboru ČR a zástupců Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Moravské a České hasičské jednotky, partnerů ankety a dalších čestných hostů.

 „Jsem potěšen, že jako předseda odborné poroty ankety mohu i touto formou podpořit jednotky a sbory dobrovolných hasičů za jejich vykonanou činnost. Přesto, že každoročně udělujeme toto ocenění 50 jednotkám a sborům dobrovolných hasičů, naše poděkování za jejich práci patří všem, a to včetně partnerů, kteří dobrovolné hasiče prostřednictvím ankety podporují,“ uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, generálporučík Ing. Vladimír Vlček.

A právě díky partnerům ankety finalisté na prvních třech místech s největším počtem hlasů k ocenění navíc obdrželi finanční a věcné dary v hodnotě cca 2,4 milionu korun. První tři jednotky a sbory v každém regionu získaly na podporu své činnosti finanční odměny 75, 55 a 45 tisíc korun a věcné odměny, například profesionální radiostanice Hytera a defibrilátory. Vítězové převzali i prestižní cenu – skleněnou zásahovou přilbu z dílen českých sklářů. Populární ankety se za 12 let zúčastnilo 472 jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé republiky. Letos hasičské jednotky a sbory přihlásily 118 zásahů a akcí.

Cílem celostátní ankety je najít, ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů i v nejmenších obcích. A současně veřejnosti ukázat důležitost jejich zapojení do integrovaného záchranného systému a nepostradatelnost při odborné a rychlé pomoci při ohrožení lidí při požárech, dopravních nehodách nebo živelných pohromách a jiných výjimečných událostech.

Stejně jako v minulých letech pořadatelé ankety při jejím hodnocení území republiky rozdělili na pět regionálních celků. Region Jih Moravy tvořilo území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Přihlášky jednotek a sborů posoudila odborná porota. Zatímco u hasičských sborů porotci hodnotili význam a kvalitu akcí pro veřejnost zaměřených zejména na prevenci a práci s mládeží, u zásahů jednotek posuzovali především jejich odbornost a profesionalitu. V každém z pěti regionů do závěrečného hlasování vybrali pět hasičských sborů a pět jednotek. O vavřínech a odměnách pro vítěze na prvních třech místech stejně jako v minulých letech rozhodovaly hlasy veřejnosti.

Mezi zásahovými jednotkami v regionu Jih Moravy s počtem 1801 hlasů zvítězili hasiči ze Strážnice na Hodonínsku za výjezd k řece Moravě, kde se u Vnorov převrátil člun a jedno dítě se topilo ve splavu. Hasičům se podařilo dítě vytáhnout z vodního víru a podchlazené je předat zdravotníkům. Na druhém a třetím místě se umístily jednotky z Černovic a Ždírce nad Doubravou v Kraji Vysočina.  

Mezi sbory získali díky 1421 hlasů prvenství hasiči z Bořitova na Blanensku, kteří na zdejším náměstí uspořádali celostátní setkání hasičů a soutěž parních stříkaček, mezi nimiž byly i funkční stříkačky starší 100 let. Akce přilákala 10 sborů z celé republiky a 700 diváků. Na druhém a třetím místě skončily sbory z Louky na Hodonínsku a Hlubočan na Vyškovsku.

Součástí letošní ankety bylo i hodnocení kolektivů mladých hasičů do 15 let při příležitosti 50. výročí hry Plamen. Porotci přiznali ocenění všem pěti finalistům. Absolutně největší počet hlasů v anketě získali hasiči z Hřenska. I když anketa zahrnovala zásahy i preventivní akce v období od 1. července 2021 do letošního 30. června, hlasující přihlédli k jejich zásahu v extrémních podmínkách červencového a srpnového požáru lesa v Českosaském Švýcarsku.

K umístění hasičům blahopřáli patroni ankety – zpěvačka Ilona Csáková, herec a moderátor Petr Rychlý a herec Ondřej Vetchý. Ten zavzpomínal na začátky ankety a hasiče vyzval k podpoře dobrovolného dárcovství krve a kostní dřeně.

K atmosféře finále kromě Ilony Csákové přispěli i zpěvák Pokáč a tanečník Miro Bruno Žilka s partnerkou. Patrony ankety byla tradičně ministerstva financí, vnitra a zemědělství, a také řada významných společností a firem. Záznam finálového večera ankety uvede Česká televize v sobotu 3. prosince.

Jaroslav Haid

Autor článku: