Otevřeli první český Vzdělávací institut pro Moravu
První český Vzdělávací institut pro Moravu – VIM, který nahradil dosavadní „Středisko služeb školám a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno, příspěvková organizace,“otevřeli v Brně. Má zatím čtyři pobočky. Slouží k dalšímu vzdělávání ředitelů a perspektivních pedagogů ZŠ a SŠ, ke službám školám, organizováním výletů i provozu škol.
Řeitelka VIM Leona Sapíková uvedla, že spravuje 90 % procent škol a školských zařízení v Jihomoravském kraji. Na rozdíl od předchozí organizace se VIM soustřeďuje na vzdělávání ředitelů a jejich zástupců, zvláště začínajících, kteří potřebují podporu a pracovně metodickou kuchařku šitou na míru. Kvalifikační studia slouží i připravovaným budoucím ředitelům škol.
Jihomoravský vicehejtman Jiří Nantl připustil, že nejhorší téma vzdělávací politiky je implementce evropských směrnic do národní praxe, ČR v ní 20 let nejvíce selhává. Některý ředitel neví jak na to, jiný nemá k tomu potřebné společensko-politické podmínky. Praxe ukazuje, který ředitel umí či neumí vyniknout jako manažer školy. Výcvikovou ředitelskou akademii jim hradí VIM.
Vzdělávací institut učitelů pro Moravu, jako moderní agentura, předkládá ředitelům k využití nové způsoby řízení. Do deseti let může na Moravě změnit jejich dosavadní pracovní přístupy. Pandemická krize ukázala, že management škol byl v ČR dosud velmi podceňovaný, byl velmi potřebný, avšak fungoval těžko.
Ředitel SPŠ chemické v brněnské Vranovské ulici Vilém Koutník doplnil, že solidně spolupracuje s ředitelkou VIM Sapíkovou, která potřeby jeho školy vždy spolehlivě vyřešila. Ocenil individuální návody, kuchařky pro kvalifikační vzdělávání a koučování budoucích ředitelů, aby se v praxi osvědčili co nejlépe. Pro organizátory je důležitá šťastná volba člověka do postu ředitele.
(vž)