Anketa Dobrovolní hasiči roku má vítěze

Titul Dobrovolní hasiči roku získalo v předvečer státního svátku 17. listopadu v Brně dvacet pět zásahových jednotek a stejný počet hasičských sborů z celé republiky. Nejlepší jednotky a sbory, které se v jednotlivých regionech umístily na prvních třech místech, si díky partnerům prestižní ankety mezi sebou rozdělily finanční a věcné ceny v hodnotě 2,4 miliónu korun.

Do 11. ročníku tradiční ankety se letos se svými zásahy a akcemi v období od loňského července do konce letošního června přihlásilo 120 jednotek a sborů. Zatímco u zásahů jednotek odborná porota v čele s generálplukovníkem Drahoslavem Rybou hodnotila jejich profesionalitu, u akcí hasičských sborů oceňovala hlavně jejich preventivně výchovný charakter a práci s mládeží.

Kromě výjezdů k likvidaci požárů a následků dopravních nehod se hasiči v 11. ročníku ankety prezentovali svým zapojením do boje s šířením nemoci covid-19, pomoci při povodních, tornádu nebo i osamoceným a nemocným lidem. Jen s odstraňováním následků červnového tornáda na Hodonínsku celý měsíc pomáhaly čtyři tisíce hasičů. Šedesát z nich se při mimořádně náročném zásahu zranilo.

Při hodnocení aktivity jednotek a sborů pořadatelé ankety i letos území republiky rozdělili na 10 regionálních celků. Region Jih Moravy tak zahrnoval Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina. Z přihlášek odborná porota v každém regionu vybrala pět jednotek a pět hasičských sborů. O jejich pořadí pak rozhodlo hlasování veřejnosti. Příznivci jednotek a sborů letos zaslali rekordních téměř 58 tisíc hlasů. Na finálovém večeru v Brně hasiči na prvních třech místech převzali šeky na 75, 55 a 45 tisíc korun a věcné odměny, například vysílačky a další techniku pro vybavení jednotek a požárních zbrojnic.

Mezi jednotkami v regionu Jih Moravy získali prvenství hasiči z Drnovic na Vyškovsku za zásah u požáru bývalého armádního domu ve Vyškově, kde kromě náročného hašení požáru v silně zakouřeném objektu našli muže, kterému zachránili život. Na druhém místě skončili hasiči z Velkého Meziříčí, kteří zasahovali u požáru traktoru, vedle stojící dodávky s kontejnerem plném nafty a také střechy sousedního domu. Třetí příčku obsadili hasiči z Prušánek na Hodonínsku, kteří koncem června zachraňovali oběti tornáda na Hodonínsku. Z pekla zdevastované obce zachránili 18 lidí, z toho polovinu zraněných.

Mezi sbory zvítězili hasiči z Brna-Králova Pole. Aktivitou nazvanou Mimořádný dar se jim s podporou Nadačního fondu REGI Base podařilo za příznivou cenu nakoupit respirátory pro zasahující hasiče a svou zbrojnici proměnili v distribuční centrum pro celou jižní Moravu. Část respirátorů dovezli i kolegům z okresů Kroměříž a Uherské Hradiště.

Druzí skončili hasiči z Černovic na Pelhřimovsku, kteří v době, kdy loni platil zákaz opustit území městečka, připravili akci pro rodiče s dětmi, nazvanou Černovické putování. Na třetím místě ve finále skončili hasiči z Velkého Meziříčí, kteří do ankety přihlásili velkolepý program oslav 150. výročí založení svého sboru.

Cílem ankety, kterou organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je přiblížit široké veřejnosti význam, aktivitu a nenahraditelnost hasičských jednotek a sborů. Jak při brněnském finále uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček, jen loni sbor zaznamenal 143 tisíc událostí a u 40 procent z nich zasahovali dobrovolní hasiči. V republice je nyní 360 tisíc dobrovolných hasičů, mezi kterými je 110 tisíc dívek a žen.

Nejlepším z nich při brněnském finále ankety poděkovali patroni ankety Petr Rychlý a Ilona Csáková, a v kulturním programu také zpěváci Tomáš Klus s kapelou a Roman Vojtek. Vyhlášení vítězů a pestrý program finále sledovaly kamery České televize. Záznam slavnostního večera diváci uvidí v sobotu 4. prosince ve 14.30 hodin na programu ČT2.

Jaroslav Haid

Autor článku: