Anketa Dobrovolní hasiči roku se blíží do finále

Posledních osm dní zbývá do ukončení hlasování o vítězích letošní soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Svou přízeň zásahovým jednotkám a hasičským sborům mohou lidé prostřednictvím internetového hlasování, nebo SMS vyjádřit do půlnoci 20. října. Hlasovací formuláře a bližší podrobnosti zájemci o anketu a příznivci jednotek a sborů najdou na adrese www.adhr.cz.

Populární ankety se za 12 let zúčastnilo 472 jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé republiky. Díky partnerům a sponzorům této akce pro svoji další činnost a akceschopnost získaly finanční a věcné dary v hodnotě 23,5 milionu korun. Letos hasičské jednotky a sbory do ankety přihlásily 118 zásahů a akcí.

Odborná porota z nich vybrala 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů z celé republiky. Ti, kteří získají nejvíc hlasů veřejnosti, pří slavnostním vyhlášení výsledků ankety 16. listopadu převezmou prestižní skleněnou hasičskou přilbu z dílen českých sklářů, ale i finanční a věcné dary v hodnotě cca dva miliony korun. Peněžní prostředky použijí na zkvalitnění a obnovu zásahové techniky hasičských jednotek a vybavení hasičských zbrojnic pro práci s mládeží a k pořádání preventivních akcí pro veřejnost.

Pořadatelé ankety i letos území republiky rozdělili na pět regionálních celků. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Z přihlášek odborná porota v každém regionu vybrala pět jednotek a pět sborů, které se budou ucházet o hlasy veřejnosti. V regionu Jih Moravy do závěrečného hlasování postoupily zásahové jednotky z Černovic, České Bělé, Luka nad Jihlavou a Ždírce v Kraji Vysočina a Strážnice v Jihomoravském kraji. Mezi hasičskými sbory do finále odborná porota v regionu vybrala sbory z Bořitova na Blanensku, Hlubočan na Vyškovsku, obce Jámy na Žďársku v Kraji Vysočina, z obce Louka na Hodonínsku a Medlovic na Kyjovsku. První tři vyhodnocené jednotky a sbory v každém regionu získají odměny ve výši 75, 55, a 45 tisíc korun.

Do kategorie jednotek hasiči z Černovic přihlásili záchranu mentálně postiženého klienta Domova pro zdravotně postižené, který utekl vychovatelce a vběhl na rybník, kde se pod ním probořil led. Hasiči z České Bělé zasahovali u požáru garáže v rodinném domě, kde hořelo auto a hrozilo, že oheň zasáhne i propanbutanovou láhev. Včasným a pohotovým zásahem zabránili rozšíření ohně na další objekty. Jednotka z Luk nad Jihlavou vyjela k záchraně osob při poruše lanové dráhy v obci. Hasičům se speciálním lezeckým výcvikem se podařilo zachránit 14 uvízlých lidí. Jednotka ze Strážnice vyjížděla k řece Moravě, kde se u Vnorov převrátil člun a jedno dítě se topilo ve splavu. Hasičům se podařilo dítě vytáhnout z vodního víru a podchlazené ho předat zdravotníkům. Hasiči ze Ždírce nad Doubravou vyjeli k požáru lakovny v obci Krucemburk. U požáru velkého rozsahu zasahovalo 17 jednotek hasičů. Jednotka ze Ždírce byla na místě 43 hodin.

Mezi hasičskými sbory se do finále dostali hasiči z Bořitova na Blanensku, kteří na zdejším náměstí uspořádali celostátní setkání hasičů a soutěž parních stříkaček. Akce přilákala 10 sborů z celé republiky a 700 diváků. Hasiči z Hlubočan zabodovali aktivní účastí na organizaci i v samotné soutěži Šedesátky ve Vyškově za účasti 150 závodníků. Hasiči z obce Jámy zaujali porotu díky 10. ročníku závodů koňských stříkaček za účasti sborů z Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje a sborů ze Slovenska a Polska. Koš gulášů je název tradiční akce hasičů z obce Louka na Hodonínsku. Výtěžek hasiči věnují dětskému oddělení Nemocnice Kyjov. Za několik let hasiči podpořili nemocnici částkou přes 100 tisíc korun. Den bezpečnosti je název akce hasičů z Medlovic. Návštěvníci mohli vidět ukázku zásahu u havárie osobního auta a spoustu dalších ukázek, soutěží a atrakcí včetně charitativní sbírky na pomoc rodině z Moravské Nové Vsi postižené tornádem. 

Jednotky a hasičské sbory, které od veřejnosti získají nejvíce hlasů, se představí veřejnosti a převezmou ocenění při finálovém večeru před kamerami České televize 16. listopadu v brněnském Zoner Boby centru. K zisku hlasů veřejnosti jim budou gratulovat i patroni ankety zpěvačka Ilona Csáková a herci Petr Rychlý a Ondřej Vetchý.

Jaroslav Haid

Autor článku: