Anketa Dobrovolní hasiči roku spěje do finále

V pravé poledne dnes začala závěrečná část soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku 2021. O vítězích stejně jako v minulých letech rozhodnou hlasy veřejnosti. Přízeň favoritům mohou fandové hasičských sborů a jednotek vyjádřit až do 20. října na webových stránkách ankety, nebo prostřednictvím SMS. Hlasovací formuláře a pokyny zájemci najdou na adrese www.adhr.cz.

Do 11. ročníku ankety své zásahy a akce za období od loňského 1. července do konce letošního června přihlásilo 120 hasičských jednotek a sborů z celé republiky. Mezi zásahy byla zejména pomoc při požárech, dopravních nehodách nebo po ničivém tornádu na Hodonínsku. Hasičské sbory do ankety přihlašovaly zejména akce a aktivity zaměřené na preventivně výchovnou a společenskou činnost a práci s mládeží.

Hlavním cílem celostátní ankety, kterou tradičně organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je podle prezidenta spolku Jiřího Bezděka najít, ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů i v těch nejmenších obcích a současně veřejnosti ukázat důležitost jejich zapojení do integrovaného záchranného systému a nepostradatelnost při odborné a rychlé pomoci při ohrožení.

Pořadatelé ankety i letos území republiky rozdělili na pět regionálních celků. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Z přihlášek odborná porota v čele s generálporučíkem ing. Drahoslavem Rybou v každém regionu vybrala pět jednotek a pět sborů. Ty se budou ucházet o hlasy veřejnosti. V regionu Jih Moravy do závěrečného hlasování postoupily zásahové jednotky z Babic nad Svitavou, Drnovic, Prušánek, Střelic a Velkého Meziříčí. Mezi hasičskými sbory to jsou hasiči z Brna – Králova Pole, Černovic, Rostěnic, Velké Bíteše a Velkého Meziříčí.

První tři jednotky a sbory z každého regionu na finálovém večeru 16. listopadu v Brně díky partnerům ankety převezmou finanční odměny ve výši 75, 55 a 45 tisíc korun a věcné dary v hodnotě 25, 20 a 15 tisíc korun. Pro podporu a motivaci k další činnosti jednotek a sborů tak k dobrovolným hasičům celkem poputuje více než 2,4 milionu korun. Nad oceňováním jednotek a sborů i letos převzali záštitu ministr vnitra Jan Hamáček, ministryně financí Alena Schillerová a ministr zemědělství Miroslav Toman. Tradičními patrony ankety jsou zpěvačka Ilona Csáková a herci Petr Rychlý a Ondřej Vetchý.

„Dnes jsme nominovali 50 jednotek a sborů dobrovolných hasičů, které budou oceněni při slavnostním vyhlášení 16. listopadu, ale poděkování za jejich práci patří všem. Děkuji také všem partnerům, kteří dobrovolné hasiče prostřednictvím ankety podporují,“ zdůraznil náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR a místopředseda odborné poroty, brig. gen. Mgr. Slavomír Bel, MSc.

Během uplynulých let soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku bylo hasičským sborům a jednotkám uděleno 422 ocenění provázené finančními a věcnými dary v celkové hodnotě přes 21 milionů korun. Hlavním symbolem ocenění pro finalisty na prvních místech je od roku 2014 skleněná zásahová přilba ve skutečné velikosti, jež je dílem českých sklářů. Propagaci ankety pomáhají i mediální partneři. Organizátoři akce ze spolku Svatý Florián anketu každoročně také prezentují na řadě soutěží v požárním sportu a dalších akcích dobrovolných hasičů v celé republice. Od poloviny června dosud anketu propagovali na 43 akcích.

Autor: Jaroslav Haid

Autor článku: