Anketa Dobrovolní hasiči roku startuje po jedenácté

 Dnes krátce před polednem začal v Brně jedenáctý ročník ankety Dobrovolní hasiči roku. Cílem tradiční ankety, kterou vyhlašuje a organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je najít a ocenit zásahy a činnost jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé republiky, představit je široké veřejnosti a podpořit v jejich další práci.

  Za uplynulých deset ročníků, jak dnes uvedl předseda odborné poroty, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR generálporučík Ing. Drahoslav Ryba, se podařilo ocenit 422 jednotek a sborů dobrovolných hasičů, které pro svoji další činnost díky partnerům a sponzorům akce získaly finanční a věcné dary v hodnotě před 21 milionů korun. Loni odborná porota udělila i mimořádné ocenění – zlatou hasičskou přilbu členu zásahové jednotky za záchranu lidského života. Dobrovolné hasiče Ing. Ryba vedle profesionálních hasičů, zdravotnické záchranné služby a Policie ČR považuje za důležitou čtvrtou složku republikového integrovaného záchranného systému.

    Do 11. ročníku ankety mohou hasiči ode dneška až do 25. července přihlašovat svoje zásahy a akce za období od 1. července 2020 do 30. června 2021. Zatímco u zásahů bude odborná porota hodnotit jejich odbornost a profesionalitu, u akcí hasičských sborů bude hlavním kritériem hodnocení jejich preventivní činnost a práce s mládeží.

    Pro hodnocení jednotek a hasičských sborů organizátoři ankety území republiky tradičně rozdělili do pěti územních celků. Region Jih Moravy opět tvoří území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Z přihlášek odborná porota do září v každém územním celku vybere pět nejlepších zásahů jednotek a pět nejlepších akcí hasičských sborů. O vítězích na prvních třech místech v obou kategoriích a v každém regionu rozhodne od 10. září do 20. října hlasování veřejnosti na webu www.adhr.cz. Nedílnou součástí propagace ankety je tradiční Roadshow s Českým Impulzem při akcích v celé republice. Ta startuje už o příštím víkendu a organizátoři anketu přiblíží veřejnosti na více než 50 místech.

    Jedenáctý ročník Dobrovolných hasičů roku vyvrcholí v listopadu v brněnském Boby centru. Před kamerami České televize vítězové regionálních hodnocení převezmou skleněné zásahové přilby z dílen českých sklářů. První tři jednotky a sbory získají věcné ceny a finanční odměny ve výši 75, 55 a 45 tisíc korun. Finanční a věcné ceny hasičům pomohou zejména při modernizaci vybavení hasičských zbrojnic a výjezdové techniky jednotek. Protože finále loňského ročníku ankety ovlivnila vládní opatření k pandemii koronaviru a vyhlašování vítězů se uskutečnilo bez publika, pořadatelé všechny loňské laureáty letos opět pozvou na listopadové finále.

    V České republice je nyní téměř osm tisíc sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů, které sdružují přes 360 tisíc členů a jsou v obcích a městech nejpočetnější zájmovou organizací. Ve sborech pracuje 6,5 tisíce zásahových jednotek, na jejichž výjezdech k požárům, dopravním nehodám a dalším událostem se ve svém volnu střídá na 70 tisíc dobrovolných hasičů. „Hasiči plnili stejné úkoly jako v minulých letech, ale zvětšilo se jim portfolio zásahů a navíc se při pandemii koronaviru nově objevily projekty dobrovolníků, do nichž se v přímém dobrovolnictví zapojili zejména mladí lidé,“ uvedla při zahájení 11. ročníku ankety náměstkyně starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková.

JAROSLAV HAID

Autor článku: