Byli jsme ve vesmíru nad Kraví horou

Hvězdárna a planetárium – jedno z nejnavštěvovanějších míst v Brně. Jen pro zajímavost, před pandemií v roce 2019 tam zavítalo neuvěřitelných 169 877 lidí. Každý z 21 pracovníků bez rozdílu své profese se tak věnoval v průměru 8 089 návštěvníkům, kteří zhlédli jeden z 1 735 pořadů či představení.

Připomenu, že Hvězdárna a planetárium na Kraví hoře slouží od roku 1954, a že její budova v moderním funkcionalistickém stylu byla zrekonstruována v letech 2010 a 2011 podle návrhu architekta Martina Rudiše. Je v ní 47 km kabelů zajišťujících přenos dat a 25 km rozvodů elektrického proudu. Unikátní plášť celého objektu zdobí celkem 8 576 389 dírek. Budova Hvězdárny a planetária Brno je Stavbou roku České republiky 2012. Víc asi není nutné dodávat, protože snad každý toto zajímavé místo navštívil. Není tedy divu, že sem zamířili na exkurzi i zájemci z řad našeho jihomoravského Syndikátu novinářů, ve čtvrtek 24. února.

Věnoval se nám Matěj Borovička, který nás nejprve zavedl do digitálního planetária, kde jsme měli možnost zhlédnout nový pořad v 3D pod názvem Vesmírné oázy. Byl zaměřen na hledání vody napříč Sluneční soustavou: uvnitř hlubokých měsíčních kráterů, v žíravé výhni Venušiny atmosféry, v pouštích marsovských planin i na zamrzlých družicích Jupiteru a Saturnu (citováno z nabídky pořadu hvězdárny).

Poté jsme navštívili všechna pracoviště planetária – malé planetárium, vyhlídku, pozorovací terasu, velkou pozorovatelnu i kopuli, jejíž dalekohled vybavený moderním zařízením k přenosu obrazu do počítače slouží studentům a pracovníkům Masarykovy univerzity v Brně. Neopomenuli jsme ani výstavu Říše mlhovin a Galerii kamenných planet, kde jsme měli možnost prohlédnout si a hlavně potěžkat meteorit, který je ve vlastnictví hvězdárny.

Exkurze se vydařila a všech 25 účastníků odcházelo velice spokojeno. Pokud jste tuto návštěvu nestihli, doporučuji Hvězdárnu a planetárium Brno navštívit individuálně. Mají tam skutečně řadu zajímavých pořadů včetně toho, který jsme měli možnost zhlédnout. Kontakt je jednoduchý: www.hvezdarna.cz

Na závěr ještě dík všem pracovníkům hvězdárny, kteří nám tuto zajímavou exkurzi umožnili a věnovali se nám.

Zuzana Joukalová

V malém planetáriu Matěj Borovička předvedl původní zařízení na promítání hvězdné oblohy. 
Na pozorovací terase jsme si prohlédli nejmodernější dalekohledy.
Autor článku: Fotografie:
ZJ, (tr)