Den Starobrna byl oslavou 150. výročí vzniku pivovaru

Po několikaleté pauze, způsobené epidemií covidu, se 3. září, tradičně o první zářijové sobotě, konal oblíbený Den Starobrna. Letos byl zvlášť výjimečný. Pivovar na Starém Brně slaví 150 let od svého založení. Odpoledne v areálu pivovaru na Mendlově náměstí, nabité atraktivním programem, probíhalo v atmosféře oslav do závěrečného večerního ohňostroje.

Ke Dni Starobrna neodmyslitelně náleží vystoupení předních českých kapel. Z nabízených koncertů si nalezly to své všechny věkové kategorie návštěvníků. Letos to byly vystoupení legendární skupiny Olympic, Support Lesbiens a závěrem populární Ben Cristovao.

Program si nelze představit bez tradičního křtu dresu hokejového klubu Kometa Brno a následné autogramiády hráčů. Pro zájemce, kteří se chtějí o pivu dozvědět co nejvíc, se otevřela Extra hořká pivní škola. Naučit se mohli i čepovat pivo. Chybět nemohly ani oblíbené soutěže.

Výjimečnou a zvlášť sváteční nabídkou se nepochybně staly letošní exkurze do pivovarských provozů. Na rozdíl od běžných, otevřely vstup poutavou vycházku do minulosti a historických míst, jinak veřejnosti uzavřených. Za zasvěceného a příjemného výkladu bylo možno projít a seznámit se s labyrinty starých sklepení a spilkou. V podzemí příchozí zastali při nelehké práci někdejší pivovarské dělníky. Zastavili se na kus řeči, každý tu svou trochu přiblížil, malinko si na někdejší lopotu postěžoval, a již musel běžet zpět za prací. Nakonec se cestující pivovarskou minulostí dostali až nahoru na ředitelství, přímo k nejvyššímu, a rovnou do průběhu významného obchodního jednání. Sem je uvedla svižná a flexibilní slečna sekretářka. Jednání generálního ředitele dopadlo skvěle. Pro něj i nastávajícího obchodního partnera, jak bychom dnes řekli: win-win. Dodejme, že, ty ve sklepení, i ty nahoře, věrně zpodobnili herci Městského divadla Brno. Asistovali pak ve fotokoutku, též pojatého v historickém duchu. K zapůjčení byl dobový oděv a rekvizity.

V roce významného jubilea Pivovaru Starobrno vydala společnost Heineken výpravnou publikaci. Slavnostní křest knihy „150 let historie pivovaru Starobrno“, se odehrál v podvečer na hlavním pódiu. Kniha dobře koncipována a provázená stejně přehledným obrazovým doprovodem, vede čtenáře historickou linkou až k současnosti. Krátký úvod, současně přiměřeně obsažný, seznamuje s dávnou historií brněnského pivovarnictví i v jeho zakotvení do prostředí a dějů Starého Brna, nejstarší části města. Vlastní úvodní slovo celé knihy náleží Milanu Schrammovi, bývalému řediteli a vrchnímu sládkovi pivovaru Starobrno, současnému výrobnímu řediteli společnosti Heineken ČR. Publikace připomíná chronologicky sled klíčových událostí v historii firmy, také její produkty, modernizaci, změny výroby, pracovního prostředí, designu atp. Knihu uzavírají zajímavé, čtivé vzpomínky i zamyšlení pamětníků a současníků z řad těch, kteří ve starobrněnském pivovaru působili či působí a úspěšně dbají a dále posilují dobrý zvuk tradiční brněnské značky Starobrno.

Jak již bylo řečeno, večer v deset hodin nebe nad Starým Brnem rozzářil ohňostroj. Myslím, že nejen ti, co zde strávili slavnostní odpoledne, ale většina obyvatel města, včetně těch, co pivo třeba nemusí, se připojí k Jiřímu Brňovjákovi,

který dbá na kvalitu piva, a to i v Krušovicích a Velkém Březně. Své vzpomínání v knize uzavřel starým pivovarským pozdravem, aby se várka podařila: „Dej Bůh štěstí! – Do dalších minimálně 150 let“.

Jaroslav Štěpaník

Autor článku: