Myslivec a člen Syndikátu novinářů jižní Moravy Pavel Hála komentuje lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA 2022

V těchto dnech (3. – 6. dubna) probíhá a vlastně již probíhal na brněnském výstavišti lesnický a myslivecký veletrh, SILVA REGINA. Jako bývalý myslivec a milovník přírody jsem nemohl po dvouleté přestávce způsobené absencí veletrhu kvůli COVID 19 vynechat tuto příležitost a jít se podívat na vše, co tento veletrh svým návštěvníkům nabízí.

Začnu parožím, zkušené oko myslivce vidí, které trofeje jelení zvěře jsou ty bodované, a které kusy byly naopak správně odstřeleny. Veletrh nabídl také širokou škálu puškohledů. Zaujalo mě míření nejen do kříže, ale navíc ještě infračerveným paprskem; domnívám, že tím je značně posílena pravděpodobnost téměř stoprocentního zásahu lovené zvěře, bez nutnosti dlouhého dohledávání poraněné zvěře jako tomu bylo ještě v dobách, kdy já sám jsem provozoval myslivost, tedy v létech 1985 – 1995. Zastavil jsem se v expozici německé firmy Schmidt a Bender. Puškohledy na černých podstavcích. Dále jsem pořídil fotografie u expozice  Nikonu, kde se s těší pozornosti dalekohledy 10 x 50, ale stále více se do popředí dostávají dalekohledy prostaf 3s. Matně jsem zavzpomínal na svůj dalekohled 10 x 20, Carl Zeiss Jena, z tehdejší NDR. Byl to můj první dalekohled, vánoční dárek od rodičů. Samozřejmě nechyběly ani zbraně společnosti STV ARMS, s. r. o., z Přerova, která vystavuje  lovecké a sportovní zbraně. Zástupce společnosti mi řekl, že zastupují  pro Českou Republiku značky Sako, Tikka, Steyr, Marocchi, Federel, CCI a také dodávají munici vlastní výroby STV TECHNOLOGY – sportovní a lovecké náboje.

Na veletrhu jste mohli koupit tradiční myslivecké bundy, klobouky, a viděl jsem i krásné myslivecké košile., krásné lovecké brašny, lovecké nože, a na závěr vám okomentuji vycpané trofeje. Začnu tím, co je každému myslivci blízké: Sluka lesní, je to ten drobný ptáček s dlouhým zobákem. Nepsaná tradice děděná z pokolení na pokolení je stále velmi přísně dodržovaná. Každý myslivec může během svého života zastřelit a vzít si jako trofej jenom jednu sluku. Dnes je u nás odstřel sluk zakázán.

Blížíme se pomalu k větším vycpaninám. Divoké prase – bylo tak krásně zasazeno do míst, kde se křížily cesty po pavilonu, upoutalo mě jakoby svou přirozeností. A ta poslední vycpanina, největší, poleká především ženy. Je to puma, vyfotil jsem ji z dálky, aby bylo vidět, že se připravuje ke skoku. Jen chvilková představa, co by se stalo, kdybychom se s ní potkali v nějakém pralese.

Předseda Klubu lukostřelby Českomoravské myslivecké jednoty Alexandr Vrága mně sdělil, že střelba zvěře lukem je povolena v okolních zemích, tedy na Slovensku, v Bělorusku, Polsku, také v Kanadě, USA, v Africe, ale v České republice nikoli.

Myslím, že veletrh splnil po dvou letech to, co od něj pořadatelé i návštěvnici očekávali. Řekl, bych, že se odehrával v komorní atmosféře. Ale přece jen mi na veletrhu něco chybělo. Pravý myslivecký (jelení, srnčí nebo z divočáka) guláš… Snad v příštím roce si organizátoři vezmou příklad z letošní prodejní výstavy Myslivost a příroda v Kroměříži (9. a 10. dubna), kde bude již tradičně soutěž o nejlepší myslivecký guláš, samozřejmě doplněný ochutnávkou i možností zakoupit.

Puma před skokem budila respekt.

Na mysliveckém veletrhu nesmělo chybět divoké prase.

Lákalo i trofejové paroží.

Autor článku: Fotografie:
Pavel Hála