Začalo finálové hlasování ankety Dobrovolní hasiči roku

Krátce před polednem bylo dnes v Brně zahájeno finálové hlasování 12. ročníku soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku 2022. O vítězích stejně jako v minulých letech rozhodnou hlasy veřejnosti. Přízeň favoritům mohou fandové hasičských sborů a jednotek vyjádřit až do 20. října na webových stránkách ankety, nebo prostřednictvím SMS. Hlasovací formuláře a pokyny zájemci najdou na adrese www.adhr.cz.

Populární ankety, jak dnes v Brně uvedl prezident pořádajícího spolku svatý Florián Jiří Bezděk, se za 12 let zúčastnilo 472 jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé republiky. Díky partnerům a sponzorům této akce pro svoji další činnost a akceschopnost získaly finanční a věcné dary v hodnotě 23,5 milionů korun. Letos hasičské jednotky a sbory do ankety přihlásily 118 zásahů a akcí.

Odborná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) generálporučíkem Vladimírem Vlčkem z nich vybrala 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů z celé republiky. Ti, kteří získají nejvíc hlasů veřejnosti, pří slavnostním vyhlášení výsledků ankety 16. listopadu převezmou prestižní skleněnou hasičskou přilbu z dílen českých sklářů, ale i finanční a věcné dary v hodnotě cca dva miliony korun. Peněžní prostředky použijí na zkvalitnění a obnovu zásahové techniky hasičských jednotek a vybavení hasičských zbrojnic pro práci s mládeží a k pořádání preventivních akcí pro veřejnost.

Hlavním cílem celostátní ankety, kterou tradičně organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je podle prezidenta spolku Jiřího Bezděka najít, ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů i v těch nejmenších obcích a současně veřejnosti ukázat důležitost jejich zapojení do integrovaného záchranného systému a nepostradatelnost při odborné a rychlé pomoci při ohrožení. Zatímco v minulých letech převažovaly aktivity dobrovolných hasičů při pandemii Covid 19, letos se hasiči výrazně podíleli zejména na likvidaci požáru lesa v Českém Švýcarsku.

„Stejně významné jsou však i zásahy u dopravních nehod, požárů nebo lokálních záplav, o kterých není tak slyšet, ale jsou stejně důležité a v rámci ankety jim máme možnost poděkovat a vyjádřit naši podporu,“ uvedl dnes v Brně jednatel jedné ze společností podporujících anketu Radek Benčík.

„Z událostí, které loni kvůli tornádu postihlo Hodonínsko a Břeclavsko i z letošního obřího požáru v Hřensku je zřetelné, jak významná je pomoc jednotek dobrovolných hasičů. Poděkování za jejich práci patří nejen oceněným, ale všem,“ řekl dnes v Brně místopředseda odborné poroty a náměstek generálního ředitele HZS ČR brig. generál Slavomír Bell.  

Pořadatelé ankety i letos území republiky rozdělili na pět regionálních celků. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Z přihlášek odborná porota v každém regionu vybrala pět jednotek a pět sborů. Ty se budou ucházet o hlasy veřejnosti. V regionu Jih Moravy do závěrečného hlasování postoupily zásahové jednotky z Černovic, České Bělé, Luka nad Jihlavou a Ždírce v Kraji Vysočina a Strážnice v Jihomoravském kraji. Mezi hasičskými sbory do finále odborná porota v regionu vybrala sbory z Bořitova na Blanensku, Hlubočan na Vyškovsku, obce Jámy na Žďársku v Kraji Vysočina, z obce Louka na Hodonínsku a Medlovic na Kyjovsku. První tři vyhodnocené jednotky a sbory získají odměny ve výši 75, 55, a 45 tisíc korun.  

Jen Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska nyní sdružují přes 360 tisíc dobrovolných hasičů, uvedl dnes náměstek starostky SH ČHMS, senátor Zdeněk Nytra. „Jako nedávný profesionální hasič si dobře uvědomuji jak to v praxi chodí. Přijedou profíci hasiči, rychle uhasí a odjedou, ale na místě zůstanou dobrovolní hasiči na černou práci – dohašování a uklízení.“ Dodal, že hlavně věkově starší dobrovolní hasiči výrazně pomáhali při likvidaci následků Covid 19 a také při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. A nelze zapomínat na jejich významnou práci s mládeží.

Prezident České hasičské jednoty Vasil Silvestr Pekar ocenil, že do vedení hasičských sborů   se stále více zapojují ženy. „S potěšením sledujeme i velký zájem dětí a mládeže,“ dodal.

Jednotky a hasičské sbory, které od veřejnosti získají nejvíce hlasů, se představí veřejnosti a převezmou ocenění při finálovém večeru před kamerami České televize 16. listopadu v brněnském Zoner Boby centru. K zisku hlasů veřejnosti jim budou gratulovat i patroni ankety zpěvačka Ilona Csáková a herci Petr Rychlý a Ondřej Vetchý.

Jaroslav Haid

Autor článku: