Dětské muzeum MZM slaví třicátiny

Od listopadu 1992 nacházejí děti v Moravském zemském muzeu specificky cílený prostor ke hře i poznání prostřednictvím řady cílených aktivit. Dětské muzeum jako oddělení zde vzniklo jako první svého druhu u nás.

Vzdělávací funkce muzea je tu naplňována prostřednictvím doprovodných dětských programů k výstavám a expozicím. Využívány jsou interaktivní formy, tematické dílny s lektorským vedením, ale i projekty vlastní výstavní tvorby.

Oslavy 30. výročí založení Dětského muzea budou probíhat po celý letošní rok. Připravena je řada doprovodných programů pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost. Vrcholem oslav bude narozeninový happening v rámci výstavy Óóó Indiáni s názvem Indiánský den dětí – Dětské muzeum slaví 30. narozeniny, který se uskuteční v sobotu 28. 5. 2022 od 14.00 do 18.00 hodin v Pavilonu Anthropos a přilehlém prostoru. Účastníci happeningu v indiánském stylu si prohlédnou interaktivní výstavu přibližující historii a kulturu původních obyvatel Severní Ameriky, hlavně však na ně čeká spousta zábavy, přímo na výstavě, i v parku u Pavilonu Anthropos. Děti si vyzkouší indiánské hry a dovednosti, chybět nebude výtvarné tvoření a hudební dílna. Ochutnávkou budou nejen pokrmy, ale i vyprávění indiánských legend.

Z Westernového městečka v Boskovicích dorazí, samozřejmě v sedle, slavný náčelník Apačů Vinnetou. Známý trikový jezdec a propagátor práce ve volnosti s koňmi Michal Bednář, představí své krásné čtvernohé přátele i jejich um. A kdoví, proslýchá se, že do pisáreckého parku zavítá i krásná Nšo-či, sestra náčelníka kmene Apačů.

Doprovodných programů pro děti k dalším výstavním projektům, je víc. Zájem jistě vyvolá nová expozice Loutkařské umění v Paláci šlechtičen. Na závěr roku připravuje MZM dvě výstavy s tematikou Malého prince. – V první představí své práce výtvarnice a ilustrátorka Eliška Podzimková. Druhá, menší výstava vznikne ve spolupráci s uměleckou sklářkou Alicí Dostálovou.

Vyhlášena je dětská celoroční soutěž, která vyvrcholí koncem roku. Vítězové se kromě věcných cen dočkají i zážitků: třeba přenocování v muzeu. Jaké dění je čeká a jaká muzejní tajemství odhalí, zůstává zatím nevysloveno.

Děti, které budou v průběhu roku navštěvovat akce Dětského muzea nebo zavítají do kterékoli výstavy či expozice MZM si mohou na pokladnách vyzvednout speciální kartu s okénky. Za každou návštěvu přibude razítko. Ze soutěžících s nejvíce razítky, při odevzdání karty od 5. 11. do 15. 11. 2022 na pokladně Pavilonu Anthropos, Dietrichsteinského paláce nebo Paláce šlechtičen, bude vylosováno patnáct. Na ty čekají zajímavé ceny, včetně nocování v muzeu. Drobnou odměnu však obdrží každý, kdo vyplněnou kartičku v termínu odevzdá.

Moravské zemské muzeum a Dětské muzeum se otevře i dětem válkou zasažené Ukrajiny. MZM věnovalo Ukrajinské iniciativě jižní Moravy padesát volných vstupenek do všech výstavních prostor. Jedná se o rodinné permanentky, platné do konce roku 1922. „Věříme, že naše nabídka pomůže uprchlíkům z válkou zkoušené Ukrajiny alespoň na chvíli zapomenout na strasti a utrpení a dětem zpříjemní čas, který ve městě Brně a jeho okolí se svými příbuznými prožijí“, řekl výstižně Jiří Mitáček, ředitel MZM.

Jaroslav Štěpaník

Autor článku: