Jedenáct sond do života jedné ženy
Nad premiérou hry Tracyho Lettse na Činoherní scéně Městského divadla Brno
Hra má prostý název: Mary Page Marlowová. Je to obyčejná žena z amerického Středozápadu, narodila se roku 1946 a prožila podobný život jako naše ženy, jen v kulisách jiné země. Leckterý divák si uvědomí, že něco podobného zažil nebo snad zrovna prožívá. Ať žena či muž, protože hra je rovněž o mužích, kterých je na scéně celkem šest včetně dospívajícího syna hlavní hrdinky.
Střídání scén a času divadlo běžně užívá, ale současný americký dramatik Tracy Letts přišel s nápadem – divák vidí zmíněnou obyčejnou ženu v deseti vypjatých scénách jejího života. Celkem je scén jedenáct, ale v jedné z nich je teprve devítiměsíční a my sledujeme vzrušený dialog jejích rodičů. Účinek je umocněn tím, že děj neprobíhá chronologicky, nýbrž jakoby namátkou, „jako když si na přeskáčku listujete kamarádovým fotoalbem, některé tváře vám připadají povědomé, jiné nečekané,“ jak napsal v kladné recenzi Charles Isherwood, recenzent New York Times po premiéře v chicagském divadle Steppenwolf. Je domovským divadlem autora, jenž je také známým hercem. A co je snad ještě důležitější, Mary Page je pokaždé jiná, totiž hraje ji celkem šest hereček. Takže maskéři nemusí jednu herečku upravovat na věk od řekněme 35 do 60, nýbrž divadlo takto nabízí to nejlepší, co ve svém femini ansámblu má.
Na scéně nejdříve sedí Mary Page označená číslem 3, ztělesněná Lucií Bergerovou. Je rok 1986, má čtyřicet a v postupně se vyostřujícím dialogu oznamuje malému synkovi a starší dceři, že se rozvádí s jejich otcem a stěhuje se z Daytonu ve státě Ohio do Kentucky. Na jeviště se vrací až v desáté scéně, po čtyřech letech, kdy hledá ztraceného syna. Najde se, ale hrůza, dozvídá se, že kluk užívá drogy.
Všech šest hereček si svoji roli užívá, vychutnává. I v těch nejvypjatějších scénách a vězte, že jich v celé hře není málo. Například Mary Page 2 v podání Radky Coufalové. Je rok 1996 a padesátiletá Mary hovoří s manželem Rayem (skvělý Igor Ondříček). Pár dnů předtím způsobila vážnou dopravní nehodu, v krvi měla 3,2 promile alkoholu, těžce zranila starého muže. Očekává soud a vězení. Manžel ji samozřejmě nechválí… Naopak už vyrovnanou Mary Page 1 ve věku 59, 63 a 69 let nabídl režisér Mikoláš Tyc Markétě Sedláčkové (má o mnoho let méně!). V jedné ze tří scén ji vidíme s už jiným manželem Andym (Patrik Bořecký) v roce 2009, má už oněch třiašedesát a raduje se nad sdělením, že je volná, patrně skončil podmíněný trest.
Anna D. Shapirová, režisérka světové premiéry této hry v roce 2016, napsala: „Na Mary Page Marlowové se mi líbí, že ona i autor, který ji vymyslel, se už nestarají o řád a smysl, ale nabízejí příběh, který ukazuje, jak život může doopravdy vypadat: jako hromada neuspořádaných fotografií ležících v krabici, kterýma se probíráte…“ Na jedné takové pomyslné fotografii spatříme Barboru Goldmannovou coby 36letou Mary Page 4 v roce 1982 v ordinaci své terapeutky (s lehkou noblesou Lenka Janíková) v Daytonu. Otevírá své nitro, chvílemi je rozčilená, až nakonec řekne terapeutce, že vlastně neví, kdo je. Předtím otevřeně mluví o své roli manželky, matky, milenky, mluví o sexu. Mimochodem sex je na jevišti tak trochu taky, když rovněž Mary Page 4 ještě 27letá vstane v nedbalkách z postele v hotelovém pokoji, obléká se a vede dialog s milencem, svým šéfem, kterého představuje urostlý chlap Kristián Pekar.
Jednotlivé scény se odehrávají ve slušivých civilních kostýmech a v dekoracích Marka Cpina. Nemocniční postel, na které se ocitá (nikoli na konci inscenace) Mary Page 1, křesla, pohovky a další kusy nejen nábytku, umístil do prostoru připomínajícího tovární halu. Vidíme až na samotný konec jeviště lemovaného sedmi prvky (jakoby) železné konstrukce v podobě (jakoby) portálových jeřábů. Stylizovaná fabrika symbolizuje nelehkost života. Světelný designér David Kachlíř rozsvěcuje mezi scénami stropní světla různých barev.
Nejmenoval jsem ještě Barboru Slaninovou, tedy Mary Page 5, devatenáctiletou. A také Annu Bergerovou, která na nedělní premiéře 11. září hrála Mary Page 6, teprve dvanáctiletou. Alternuje s ní neméně šikovná dívka Gabriela Čtveráčková. Ženský ansámbl doplňují ještě Nikol Wetterová, Esther Mertová a Eliška Skálová. Také Evelína Studénková jako matka titulní hrdinky a Diana Velčická, která vede dialog s již 69letou Mary Page 1 v nemocnici. Scény propojuje při proměnách také příjemná hudba Robina Schenka, s pohybem herců pomáhala Adéla Stodolová.
Režisérovi se podařilo to, co řekla novinářům před premiérou Radka Coufalová: Nesnažili jsme se postavu titulní hrdinky nějak sjednotit, vždyť v každé etapě života jsme každá (Mary Page) na jiné energetické bázi. Přijďte, nebudete se nudit.
Jan Trojan