Kristián Chalupa a jeho Kouzlo komunikace

Člen Syndikátu novinářů České republiky, také vystudovaný psycholog, profesí též novinář a publicista Kristián Chalupa, je autorem knihy Kouzlo komunikace. Spojuje v ní všechny své profese a životní zkušenosti. Čtenáři předkládá svá setkání se zajímavými osobnostmi, ať už v soukromí nebo při pracovních příležitostech. Mírně odlehčeným tónem, jak sám uvádí, se pokusil připomenout různé formy lidské komunikace. Zmiňme se například o dlouholetém autorově příteli, politikovi a politologovi Petru Fialovi. V době uvádění knihy na trh je horkým kandidátem na premiéra. Prostřednictvím knihy se rádi setkáte s laoskou podnikatelkou Amphone Nammavong Hotový, s rektorem JAMU Petrem Oslzlým, s olympionikem Jiřím Kekrtem, s výtvarníkem a politickým vězněm Zdeňkem Adamcem a s mnohými dalšími. Možná trochu překvapí i vnučka Reinharda Heydricha Birte Nedelčeva, která se provdala za bulharského extraligového basketbalistu Dimitara Nedelčeva.

V pasážích o komunikaci zaujme kapitola s názvem Útěcha a pomoc umírajícím. Autor cituje mj. slova katolického kněze, jenž říká, že umírajícímu je třeba podat ruku a pomoci mu při nejednoduchém přecházení přes „most“ na druhý zcela nepoznaný břeh. K této citlivé problematice se v knize vyjadřuje i olomoucký biskup Církve československé husitské Rudolf Göbel, katolický duchovní Vojtěch Suchý i český islamolog, arabista a vysokoškolský pedagog Luboš Kropáček.

Kvalifikaci Kristiána Chalupy pro komunikaci dokládá mj. ocenění a diplom společnosti Westminster a Asociace komunikačních agentur z roku 2008 za kvalitní komunikaci s médii a veřejností. Pracoval tehdy na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ve funkci tiskového mluvčího, ředitele odboru vnějších vztahů a poradce předsedy. Jeho pracoviště bylo vyhodnoceno, především jeho zásluhou, jako třetí nejlépe komunikující úřad ze čtyřiceti zkoumaných.

O komunikaci autor sám uvádí: „Beru komunikaci jako kouzlo. Je kouzlem, když se vydaří, je kouzlem, které může lidi spojovat, bez komunikace lidé nemohou žít ani pracovat. Málokdo je ve své profesi úspěšný, aniž by komunikoval s ostatními, vztahy a přátelství bez efektivní komunikace skomírají. Komunikace může být zábavou, zdrojem informací a poučení. Komunikace je kouzelná věc.“

Kniha Kouzlo komunikace vychází v tišnovském nakladatelství Sursum a bude k dostání v běžných knihkupectvích. Má 160 stran, fotografický doprovod, úvodní slovo napsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

(tr)

Autor článku: