Pinocchia zvládnou také mladší děti, i když vše ještě nepochopí: Nad novou inscenací Divadla Radost

Pinocchia v brněnském Divadle Radost nejdříve určili publiku ve věku 8+, později přidali dva roky. Byl jsem na generální zkoušce ve čtvrtek 19. května, které se zúčastnilo mnoho ještě mnohem mladších dětí. Více než půldruhahodinové představení zvládly docela dobře, spontánně místy komunikovaly s postavou Vypravěče. Samozřejmě ty mladší děti ještě patrně zcela nepochopily proměnu panáčka v opravdového chlapce ani mnohé další souvislosti, ale celá inscenace je laděna do tajemna, místy potemnělá, se spoustou podivných, nicméně atraktivních postav.

Příběhy původního Pinocchia italského spisovatele 19. století Carla Collodiho adaptoval pro divadlo francouzský divadelní autor a režisér Joël Pommerat. Jeho Pinocchio nechce chodit do školy, nerad poslouchá, nesnese autoritu, nenávidí nespravedlnost. Původního panáčka známe jako Nosáčka, v této inscenaci však dlouhý nos hlavního hrdinu nezdobí. Růst svého nosu naznačí pohybem ruky jen jednou, ve hře jsou mnohem zásadnější momenty. Pinocchia jako svého syna vyřeže do podoby loutky a do životní velikosti Starý muž. Radim Sasínek mu dává moudrost, rozvahu a klid, kontrastem je dovádivý a rozpustilý Pinocchio, jenž se rychle mění z neživé loutky v živou postavu. Skvěle ho vystihuje Gabriel Kulíšek. V průběhu inscenace překonává různá protivenství a postupně tak poznává svět, jeho nástrahy, postupně moudří. Hra je také o pravdě a o iluzi. Pravdu sděluje hned v úvodu publiku představený sbor, který polská režisérka Joanna Zdrada umístila na vyvýšené pódium v pozadí scény. K divákům stojí jeho členové otočeni zády a na zátylku mají stejné masky. Celou hru uvádějí a hrou procházejí postavy můr v podání Heleny Peškové a Míši Rotterové v působivých kostýmech scénografa a ředitele divadla Pavla Hubičky. Jeho scéna je realistická, pro děti jasně čitelná. Používá strašidelné rekvizity (obrovské nože ohrožující hlavní postavu). Vedle Pinocchia děti nejvíce reagují na Vypravěče, jehož bravurně hraje Vilém Čapek. Je stylizován do varietního komika, přitom pronáší moudrá slova. Nápadité kostýmy nosí na jevišti rovněž ostatní postavy. K výrazným, autorsky i herecky, patří dva šejdíři a vrazi, kteří Pinocchia okradou. Mají podobu transvestitů, totiž Eva Koupová hraje v mužském kostýmu a František Herz v ženském. Barbora Dobišarová uvádí na scénu hodnou Vílu, Stanislava Havelková je úctyhodným Soudcem i Paní učitelkou.

Inscenace Pinocchio je milá, líbí se dětem i dospělým. K její kvalitě výrazně přispěla ukrajinská choreografka Nina Bulgakova, která s herci zvládá rychlé proměny scény. Také skladatel Filip Sternal.

(tr)

Starý muž (Radim Sasínek) s torzem vyřezaného Pinocchia a Gabriel Kulíšek coby živý Pinocchio.

Autor článku: Fotografie:
archív Divadla Radost