Výstava fotografií Petra Veselého v Čítárně / kavárně kaFFe Filozofické fakulty MU
Petr Veselý (1953) je známý malíř a kreslíř, také fundovaný a oblíbený pedagog oboru, zejména na brněnských vysokých školách. Je i tvůrcem, který kombinuje výtvarné dílo, především kresbu, s textem, současně básníkem, autorem dvou knižně vydaných sbírek poezie: Jundrov a Kovadliny. Brněnský rodák, z půvabné městské části, zvedající se nad řekou Svratkou, evokuje oběma názvy, místa mu zvlášť blízká. Prvý je označením přesným, jednoznačným. A Kovadlina? – Památkově chráněný objekt, stará jundrovská kovárna. Posledním mistrem kovářem tu byl dědeček malíře, pedagoga a básníka, Vilém Veselý, a to do roku 1956.
Výtvarné umění a poezie se u Petra Veselého vzájemně doplňují. – „Není to záměrné, ale jsou verše či básně, které mají stejné téma jako nějaká kresba nebo obraz. Neznám odpověď na to, co bývá první. Někdy báseň předchází a verš otevře oči pro něco, co jsem neviděl. Někdy maluji obraz a zrodí se pojmenování. Zjistím, že je to vlastně verš, který by bylo možné dál rozvíjet,“ vyložil toto prolínání autor.
V čítárně / kavárně kaFFe však od 20. září, kdy se konala vernisáž výstavy s názvem Hruškovy boty, se představuje padesát autorských černobílých fotografií. Snímky zachycují známé básníky Víta Slívu, Pavla Švandu, Petra Hrušku, Jiřího Kuběnu, Ivana Wernische a další. Autor většinou fotografoval při jejich vystoupeních, zachytil typická gesta, výrazy, významnou roli sehrávalo současně prostředí, svým obsahem, kompozicí, osvětlením. Vlastní přístup a náhled na fotografii, vysvětluje. – „Náš mentální i fyzický kontakt s ní se děje právě teď. … fotografie neodkazuje jen k tomu, co již bylo, ale co je opakovaně teď. Nejsou tak dokumentem, spíše jsou z času vytrženy, jsou jeho relikvií.“ Snímky básníků pořizoval v období jedenácti let.
Výstavu doplňuje doprovodný program. 5. října autorským čtením představil Martin Reiner, (jeden z básníků, zachycených snímkem P. Veselého), vlastně „předpremiérově“, svou esej o psaní z připravovaného sborníku, pořádaného Radkem Malým. 3. listopadu Barbora Kundračíková z Univerzity Palackého v Olomouci, přiblíží tvorbu výtvarníka a básníka přednáškou Nohy, uši, židličky Petra Veselého.
Zbyněk Fišer z Ústavu české literatury FF MU zve na16. listopadu v 18 hod. k přednášce o vybraných básnících, jejich díle, poetice a významu. Osobnosti budou výběrem z palety portrétovaných, zazní i ukázky z básnické tvorby Petra Veselého.
Výstava potrvá do 30. listopadu 2022 a je volně přístupná všem návštěvníkům. Vstup do Čítárny – kavárny kaFFe je možný z ulice Arna Nováka 1.
Jaroslav Štěpaník