Ženy ženám – 6. ročník „májového“ festivalu Divadla Bolka Polívky je tradičně určen i odvážným mužům

Máj je měsícem lásky, současně také Svátkem matek. A právě matky a mateřství jsou hlavním tématem 6. festivalového ročníku. Bohatá programová nabídka se letos rozšíří také do Univerzitního kina Scala, do Freskového sálu na Zelném trhu a do Moravské galerie v Brně. Květen bude v DBP nejen ve znamení divadla, ale také filmu, výtvarného umění, diskusí a charity.

Festival bude zahájen v Divadle Bolka Polívky dne 2. května vernisáží Relax – maleb slovenské malířky Márie Bidelnicové, známé v uměleckém světě pod pseudonymem MURO, která se věnuje také fotografii a restaurování.

Prvním divadelním představením bude následující večer (3. 5.) Silnice – La Strada, z repertoáru Divadla Kalich. Festival potrvá do 28. května, kdy v závěrečném představení Manželské vraždění vystoupí další z častých hostů na scéně DBP, Divadlo Na Jezerce. Na diváky však čeká zřejmě více zajímavých inscenací. Upozornil bych alespoň na některé z domácí produkce. – Proslov, pohybový one-woman stand-up Anny Polívkové, realizovaný DBP ve spolupráci s La Fabrika (11. 5.). Chybět nemohou MALÉhRY, úspěšným triem hereček a oblíbených autorských her. (Jejich Nebe? – možno zhlédnout 10. 5.) Chansony, v podání Chantal Poullain, ve Freskovém sále brněnské Staré radnice, se budou konat 12. 5. Divačky (i diváci) by neměli vynechat Rouen 44 (22. 5.), kde hraje Chantal s Klárou Trojanovou.

Z přednášek na (ženská) témata alespoň názvy: Jak si během mateřské uchovat duševní zdraví (4. 5.); Zkušenosti s rodičovstvím a kariérou (17. 5.); O těle a kráse během těhotenství a po porodu (23. 5.) – vždy konané ve Freskovém sále Staré radnice.

Z filmové nabídky osloví Amélie z Montmartru (24. 5.) i Nejhorší člověk na světě (18. 5.) – v kině Scala.

Do světa výtvarného umění zve komentovaná prohlídka výstavy Civilizovaná žena v Místodržitelském paláci (17. 5.). Všem, kteří chtějí pomoci, se na závěr festivalu, 28. května od 13. hod., otevře charitativní bazar a swap na nádvoří Místodržitelského paláce, na Moravském náměstí. Výtěžek bude věnován Ženskému vzdělávacímu spolku Vesna.

A zcela závěrem: nejen k návštěvnicím festivalu, ale ke všem ženám, směřují slova principála Divadla Bolka Polívky:

„Milé ženy, my muži toho o ženách mnoho nevíme, protože když jsou ženy opravdu šťastné, spokojené a vyrovnané, tak u toho většinou nejsme. A toto naše setkávání je nám velmi užitečné, napomáhá poznání, usmívání a milování. Milování poznaného. Máme vás rádi. Mějte nás taky.“

Jaroslav Štěpaník

Autor článku: