95 let existence výstaviště v Brně

26. května 2023 uplynulo 95 let od slavnostního otevření Výstavy soudobé kultury v Československu

Z dostupných materiálů vyplývá, že Brno bylo po staletí tradiční obchodní křižovatkou, následně se v 18. a 19. století stalo i významným průmyslovým městem (zejména textil a strojírenství) s pravidelným každoročním pořádáním výstav.

Radní města Brna již v roce 1923 (tedy přesně před 100 lety) učinili rozhodnutí o realizaci projektu nového mezinárodního výstaviště. V období 1927–1928 byl areál vybudován, přičemž tehdejší rozloha výstaviště činila 360 000 m2, z toho bylo v celkem 65 pavilonech a stáncích přes 20 000 m2 krytých výstavních ploch.

Tato výstava – konaná pod patronací T. G. Masaryka, který ji osobně opakovaně navštívil – probíhala od 26. května až poloviny října 1928 a vidělo ji neuvěřitelných 2 698 000 návštěvníků.

Stoletý vývoj přinášel nejrůznější změny, včetně dlouhodobě úspěšně probíhající modernizace, ale „brněnské Výstec“ je natolik neodmyslitelnou součástí města, že téměř 40 000 návštěvníků (z toho tři čtvrtiny v sobotu) přišlo oslavit toto výročí na „Víkend plný zábavy“ v sobotu 27. a v neděli 28. května 2023.

Bohatý kulturní a sportovní program byl připraven pro všechny generace, avšak zejména děti si užily různé soutěže a jim určený doprovodný program. Modelářský svět s vláčky a RC modely aut či vojenské techniky však vrátily do dětských let možná i nejednoho pamětníka prvního mezinárodního strojírenského veletrhu v roce 1959…..

Různé typy sportovišť, prezentace městských firem, expozice Jihomoravského kraje, města Brna, vybraných muzeí, předváděná historická i moderní vozidla, festival chutí, stánky malých pivovarů, kulečníkové stoly, různé typy hudebních vystoupení, koncert, exponáty Hvězdárny pod historickými oblouky pavilonu A2, Veletržní ohňostroj a další části programu podpořilo po oba dny i krásné „letní“ počasí.

Otevřeno bylo osm pavilonů s využitím okolních volných ploch a výjimečně byly zpřístupněny i jindy uzamčené budovy – například funkcionalistické divadlo, Bauerův zámeček nebo nepřehlédnutelná historická věž pavilonu G z roku 1928, z jejíž výšky 45 m je výjimečný pohled nejen na areál výstaviště.

Tam se ročně koná přibližně 50 veletrhů, které navštíví téměř jeden milion osob.

Letošní oslava byla důstojnou „generální zkouškou“ na blížící se rok 2028 a tím i jubilejní oslavu sta let existence BVV.

Autor článku:
Fotografie:
Autorka