Anketa Dobrovolní hasiči roku spěje do finále

Ve středu 6. září v 10.30 hodin začalo hlasování soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. O vítězích ankety, která vstoupila již do 13. ročníku, rozhodnou stejně jako v minulých letech hlasy veřejnosti. Hlasy favoritům mohou jejich příznivci i ostatní obyvatelé měst a obcí do 15. října posílat prostřednictvím webových stránek ankety, nebo SMS na číslo 900 77 06. Hlasovací formuláře a podrobné pokyny zájemci najdou na adrese www.adhr.cz.

Desetičlenná odborná porota do hlasování vybrala 23 jednotek sborů dobrovolných hasičů za jejich profesionálně odvedené zásahy a 25 hasičských sborů za preventivní a výchovnou činnost. Do 13. ročníku ankety se přihlásilo 113 jednotek a sborů. U preventivních akcí, jak uvedl člen odborné poroty a prezident Moravského hasičské jednoty Zdeněk Milan, byly kromě tradičních akcí pro děti také aktivity pro jejich rodiče a obyvatele měst a obcí. Letos organizátoři ankety podpořili sbory a jednotky z obcí pod 500 obyvatel.

Za uplynulých 12 ročníků ankety, jak zdůraznil prezident pořádajícího spolku Jiří Bezděk, se podařilo ocenit 527 sborů a zásahových jednotek, které díky sponzorům a partnerům akce na svoji další činnost získaly odměny ve výši 25,3 milionu korun. Peníze a věcné odměny hasiči použili na modernizaci hasičské techniky i na akcích pro veřejnost i práci s dětmi a mládeží.

Loni činnost hasičů, jak řekl při vyhlášení ankety předseda odborné poroty ankety a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR generálporučík Vladimír Vlček, výrazně ovlivnil zásah při likvidaci požáru v Českém Švýcarsku u Hřenska. Při likvidaci dosud největšího požáru v historii republiky zasahovalo 6400 hasičů, z toho 2910 dobrovolných. Při největším rozvoji požáru v jednom dni s plameny bojovalo 1100 hasičů. Zásah trval tři týdny, dalších 14 dní bylo třeba areál střežit. Při hašení bylo zraněno a ošetřeno 117 dobrovolných hasičů. Celkem bylo loni v ČR oři zásazích zraněno 215 dobrovolných hasičů a jeden podlehl zraněním. Ve výčtu loňských zásahů dobrovolných hasičů V. Vlček připomněl i jejich obětavou pomoc při přijímání ukrajinských uprchlíků.

Pro hlasování veřejnosti pořadatelé ankety území republiky tradičně rozdělili na pět územních celků. V regionu Jih Moravy, který zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, do finále postoupily hasičské sbory z Blažkova, Borovnice, Kuřimského Jestřabí, Olšan a Ráječka, a mezi zásahovými jednotkami hasiče z Blatnice pod Svatým Antonínkem, Košetic a Žďáru nad Sázavou.

Na jednotky a sbory, které v závěrečném hlasování získají největší počet hlasů, čeká i letos speciální ocenění v podobě skleněné zásahové přilby v reálné velikosti z dílen českých sklářů. Díky sponzorům a partnerům ankety jednotky a sbory získají také finanční a věcné odměny v celkové hodnotě 2,4 milionu korun. Vyhlášení výsledků ankety se uskuteční před kamerami České televize 16. listopadu v brněnském Boby centru. Moderátorem večera bude tradičně Petr Rychlý.

Dobrovolní hasiči jsou nejvýznamnější složkou občanského života měst a obcí. Nyní má Sdružení (dobrovolných) hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) Moniky 355 tisíc členů. Dalších téměř 50 tisíc dobrovolných hasičů v republice sdružují Česká a Moravská hasičská jednota. A jen v Sdružení k tomu je nutné připočíst 460 tisíc mladých hasičů do 18 let, kteří svůj volný čas využívají také k nácviku i k soutěžím v požárním sportu.

Autor článku: