Aukce Gymnázia a ZUŠ Pavla Křížkovského pro Nadační fond Modrý hroch pomůže nemocným dětem

V Engelsmannově vile na Hlinkách se v úterý 4. června 2024 konala benefiční aukce. Gymnázium a ZUŠ Pavla Křížkovského společně s nadačním fondem Modrý Hroch uspořádali aukci uměleckých děl. Obrazy studentů, absolventů a pedagogů gymnázia se dražily jako skutečná umělecká díla a byl o ně velký zájem.

Proč vlastně takovou aukci vůbec děláte? „Byla to taková spontánní myšlenka, jejíž propojení se nám zalíbilo. Zdálo se mi vtipné, že je to vlastně Hroší aukce – Nadační fond Modrý hroch a ředitel gymnázia Martin Hroch – ale pozor, není to Hroši sobě, ale Děti dětem! Smyslem a posláním je to, že děti pomáhají dětem. Mít dítě je dar, mít zdravé dítě zázrak. Ne všechny děti mají to štěstí, my jim a jejich blízkým chceme ulehčit život. Proto děti z gymnázia, které studují i výtvarnou výchovu, namalovaly obrazy a věnovaly je do aukce. Obrazy malovali i pedagogové a i naši absolventi. Ty se pak dražily jako na skutečné aukci. Měli jsme i licitátora, našeho bývalého studenta, nyní studenta žurnalistiky, který vše bravurně zvládl, protože se u každého obrazu zvedla ihned smršť nabídek. Celkově se prodalo 45 obrazů a vybralo se 187 460 korun! Myslím, že je to dobrý výsledek,“ pochvaloval si akci ředitel Martin Hroch.

Je to vaše první aukce? „Už jsme dělali jednu aukci loni, bylo to to pro Dům pro Julii, tehdy jsme vydražili 250 tisíc. To nás povzbudilo k další aktivitě a letos je to tedy pro Modrého hrocha, ale na trochu jiném půdorysu,” doplnil ředitel gymnázia. 

Co vlastě Modrý hroch dělá? „Vznikli jsme v roce 2005 na popud tehdejšího vedení Dětské nemocnice v Brně, abychom pomáhali dětem po těžkých úrazech v domácí péči, zejména v oblasti traumatologie. Když jsme zjistili, co všechno zdravotní pojišťovny těmto dětem hradí – nebo spíš nehradí – tak nám bylo jasné, že musíme zajistit finanční prostředky. Dnes už se věnujeme spíše konkrétním případům, kdy dostáváme z nemocnice tipy na potřebné děti, a správní rada nadačního fondu návrhy vyhodnocuje. Podporujeme děti s těžkým fyzický handicapem ve spolupráci s dětskou ortopedií, chirurgií i traumatologií,“ přiblížila činnost Nadačního fondu Modrý hroch ředitelka Monika Chasáková. Aukce je společenská aktivita a v historickém sále v prostorách Engelsmannovy vily, známé také jako Palác Hlinky, se dobře vyjímala. Krásné počasí umožnilo prostory otevřít i do zahrady a tím se vytvořilo příjemné prostředí, které zpříjemnila i hudba. Samozřejmě v podání studentů a pedagogů Gymnázia a ZUŠ P. Křížkovského. Nejprve to byla vernisáž před aukcí, na které vystoupili  Jakub Juříček – saxofon, Jiří Houf – klarinet a Jan Juříček – klavír, poté Daniela Dlouhá, Mojmír Houdek – zobcové flétny,
Hedvika Siblíková – klavír, Adam Blažek – cimbál a spolu s Komorním zpěvem divadelního oboru zakončili písní Jiřího Pavlicy – Modlitbou za vodu.

Přítomní byli ve velké většině rodiče studentů a jejich pedagogové, ale aukce byla otevřena pro každého. A každý, kdo přišel, se nějak zapojil. Kdo se nechtěl účastnit dražby, mohl zakoupit alespoň plyšáka Modrého hrocha, nebo jen tak hodit do kasičky u vchodu obnos dle svého uvážení. Dalo se platit i přes QR kód, nebo poslat obnos na účet. Akce dál po aukci pokračovala společenským setkáním, především v zahradě, kde vytvářela pohodové klima Studentská harmonie Mojmíra Poláčka přednesem Sonát a baletů raného baroka. Byla to originální a prospěšná akce, která osvěžila život gymnázia a umožnila přinést naději do rodin nemocných dětí. A to je jistě aktivita velmi chvályhodná.

Autor článku:
Fotografie:
Foto archív Gymnázia a ZUŠ Pavla Křížkovského z aukce v Engelsmannově vile.