Berany berany duc…

Na internetu se najde všechno. Taky portál nazvaný Novinky. Snad denně tam píše jistý Saša Mitrofanov. Není komentáře, kdyby v něm nezaznělo jméno Babiš. Saša je Babišem posedlý. Tak třeba dnes (10. srpna 2023): Titulek jeho komentáře zní: On prý zase bude vládnout Babiš. Saša přemítá, proč vlastně ten Babiš má pořád tolik preferencí. Z textu se nakonec vyloupne věta:

Babišovi podporovatelé pocházejí z té části lidstva, která nedokáže žít bez pastýře a potřebuje se chovat jako ovce…

Milý pane Sašo,

v naší hospodě jsem zaznamenal podivuhodné zlepšení služeb. Máme tam stoly  u nichž horní deska je tvořena z ohoblovaných a natřených prken, mezi nimiž je mezera. A když personál dává zákazníkům lístečky, kde je zaznamenáno kolik piv nebo limčí, či čeho konzument měl, tak ledva zafouká, vítr lístečky odnese. Naše servírky vymyslely zlepšovák – na jedno z prken navléknou gumičku do vlasu a pod ní vkládají lístečky s popisem konzumace. Je to znamenitý nápad. Účtující servírka lísteček vyjme, vítr nevítr sečte útratu, vytáhne z poza pasu velkou černou kešeňu, jak říkáme v Brně, a zkasíruje hosta… Líbí se mi to. Připomíná mi to dvacáté, co dvacáté, devatenácté století. Hostinec u Švejka… Doufám, že návrat do minulosti tím neskončil. Doufám, že se záhy objeví porcelánové podtácky a servírka bude piva zaznamenávat tužkou na okraj tácku. Ušetří se papírků… Dávné časy se vrací nekompromisně: V té naší hospodě se objevilo oznámení: karty nebereme, plaťte prosím v hotovosti. Další pozoruhodný krok. Kam? Musím připomenout milý pane Sašo, že ve  volebních prohlášeních všech nynějších vládních stran, najmě strany pirátské, se hovoří o nutnosti digitalizace, elektronizace, robotizace, zkrátka o nutném přechodu na vyšší stupeň ve všem, včetně cizineckého ruchu – ale možná, že jsou to ty správné kroky: celé Česko jako skanzen: A turisté se pohrnou.

Tím jen chci říct, že to bylo „za Babiše“, když jsme nakoukli do jednadvacátého století s elektronickou evidencí tržeb (oproti jiným pozdě) a stále rozlehlejší platbou kartou, nejnižší zadlužeností … atd.

Berany berany duc milý Sašo…

Autor článku:
Fotografie:
Reprofoto Ladislav Vencálek. Na snímku Jan Steklík pije pivo za socialismu.