Blíží se uzávěrka přihlášek ankety Dobrovolní hasiči roku

Již jen týdny zbývají do uzávěrky přihlášek hasičských sborů a jednotek do 13. ročníku soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Svoje aktivity pro veřejnost a zásahy proti požárům i důsledkům jiných pohrom mohou sbory dobrovolných hasičů i jejich jednotky přihlásit do 21. července.

Soutěžní anketa je jediná svého druhu v republice a za uplynulých 12 ročníků získala významné renomé i u širší veřejnosti. Za tuto dobu se podařilo ocenit 527 hasičských sborů a zásahových jednotek. Díky sponzorům a partnerům akce hasičské sbory a jednotky získaly odměny ve výši 25,3 milionu korun. Peníze a věcné odměny hasiči použili na modernizaci hasičské techniky i na akcích pro veřejnost i k práci s dětmi a mládeží.

Cílem soutěžní ankety, kterou tradičně vyhlašuje brněnský spolek Svatý Florián, je podle prezidenta spolku Jiřího Bezděka nejen ocenit dobrovolné hasiče za jejich obětavou pomoc a odvahu při ochraně zdraví, životů či majetku, ale také je podpořit v jejich záslužné činnosti a motivovat pro budoucnost.

Preventivní akce pro veřejnost a zásahy mohou hasiči přihlašovat za období od 1. července 2022 do 30. června 2023. A anketa je kromě přihlášek dobrovolných hasičů otevřená i veřejnosti. Podrobné informace, pravidla soutěžní ankety a všechny další údaje zájemci najdou na webových stránkách www.adhr.cz, Pro hodnocení jednotek a hasičských sborů organizátoři ankety území republiky tradičně rozdělili do pěti územních celků. Region Jih Moravy opět zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina.  

Loni činnost hasičů, jak při květnovém vyhlášení ankety při zahájení veletrhu PYROS v Brně zdůraznil předseda odborné poroty ankety a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR generálporučík Vladimír Vlček, výrazně ovlivnil zásah při likvidaci požáru v Česko-saském Švýcarsku u Hřenska. Při likvidaci dosud největšího požáru v historii republiky zasahovalo 6400 hasičů, z toho 2910 dobrovolných. Při největším rozvoji požáru v jednom dni s plameny bojovalo 1100 hasičů. Zásah trval tři týdny, dalších 14 dní bylo třeba areál střežit. Při hašení bylo zraněno a ošetřeno 117 dobrovolných hasičů. Celkem bylo loni v ČR při zásazích zraněno 215 dobrovolných hasičů a jeden podlehl zraněním. Ve výčtu loňských zásahů dobrovolných hasičů V. Vlček připomněl i jejich obětavou pomoc při přijímání ukrajinských uprchlíků.

Ze zaslaných přihlášek členové odborné poroty v každém z pěti regionů vyberou finalisty – pět jednotek a pět sborů. Zatímco u zásahů bude odborná porota hodnotit jejich odbornost a profesionalitu, u akcí hasičských sborů bude hlavním kritériem hodnocení jejich preventivní činnost a práce s mládeží.

O závěrečném pořadí finálních soutěžících 25 jednotek a 25 hasičských sborů pak rozhodnou od 6. září do října opět na webu www.adhr.cz hlasy veřejnosti. Nejlepší z nich převezmou v listopadu na finálovém večeru v Brně před kamerami České televize finanční a věcné odměny. Tradičními a velmi atraktivními cenami pro vítěze v každém regionu jsou i skleněné zásahové přilby ve skutečné velikosti z dílen českých sklářů. Protože v minulých letech pořadatelé ankety zaznamenali stížnosti na ovlivňování hlasování o vítězích, letos přistoupili k opatřením, která omezí opakovaná ocenění favoritů v uplynulých třech letech a zkontrolují, zdali je hlasování o případných vítězích zcela férové.

Dobrovolní hasiči jsou nejvýznamnější složkou občanského života měst a obcí. Sdružení (dobrovolných) hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) má dnes 355 tisíc členů. Dalších téměř 50 tisíc dobrovolných hasičů v republice sdružují Česká a Moravská hasičská jednota. A jen v Sdružení k tomu je nutné připočíst 460 tisíc mladých hasičů do 18 let, kteří svůj volný čas využívají také k nácviku i k soutěžím v požárním sportu.

Anketa Dobrovolní hasiči roku má řadu sponzorů z řad energetických a dalších firem, jejíchž finanční příspěvky pořadatelům akce umožňují propagaci i odměňování dobrovolných hasičů.  K veřejnému povědomí o anketě každoročně přispívají i mediální partneři ankety, k nímž patří i náš web Mediažurnál, i tradiční Roadshow s Českým Impulzem na řadě míst republiky, které letos odstartovala již 27. května.

Autor článku: