
Brnem zněl hlas Lubomíra Mátla
Před necelými třemi lety, 9. srpna 2020, ve věku 79 let zemřel známý český sbormistr, dirigent a hudební pedagog prof. Lubomír Mátl. Narodil se v Brně, kde vystudoval a velkou část osobního a uměleckého života spojil s moravskou metropolí. A protože jeho první uměleckou rolí v 60. a 70. letech minulého století byl sbormistr a dirigent Brněnského akademického sboru (BAS), který tehdy přivedl mezi vrcholná pěvecká tělesa republikového i mezinárodního významu, právě BAS si o posledním květnovém víkendu v Brně připomněl památku svého sbormistra.
„Náš milý sbormistr, přítel i učitel Lubomír Mátl zemřel v době celonárodní izolace kvůli covidu, kdy nám platná nařízení nedovolila se s ním rozloučit podle našich představ, přichystali jsme proto připomínku na tohoto nevšedního muže, který nám, ryzím amatérům, zkrášlil značnou část života a nesmazatelně se zapsal do mnoha hudbymilovných srdcí,“ říká dlouholetý člen a tenorista BAS Jiří Barták.
Brněnský akademický sbor si proto v pátek 26. května připomněl Lubomíra Mátla dvěma koncerty pod názvem Mátlův hlas v aule JAMU a v sobotu 27. května Mátlovo velmi pozdní odpoledne aneb Sborový mág Lubomír Mátl v Besedním domě.
„V době, kdy Lubomír Mátl stál v čele našeho sboru, inspiroval na 270 zpěvaček a zpěváků,“ připomíná Jiří Barták. Dodává, že mnoho zážitků a mnoho radostí poznaly další stovky zpěváků a milovníků sborového zpěvu při jeho práci v Pražském filharmonickém sboru, Pěveckém sdružení Moravských učitelů, Moravském komorním sboru, filharmonických, rozhlasových i operních sborech v Praze, Bratislavě, Ostravě, v Pesaru, Wexfordu i v Paříži, dodává Jiří Barták.
Mátlův hlas připomenul v sobotu od 17. hodin v „Mátlově velmi pozdním odpoledni“ v Besedním domě také jeho dlouholetý přítel a muzikolog prof. Miloš Štědroň a kromě Brněnského akademického sboru také Pěvecké sdružení moravských učitelů, Mátlův akademický sbor, členové Pražského komorního sboru, Sboru Camera Chabra, komorní orchestr řízený žáky prof. L. Mátla a sólisté, zejména Mátlovy dcery, a moderátoři doc. Vladimír Richter a prof. Miloš Štědroň. Éru Lubomíra Mátla v čele BAS připomenula i výstava dobových fotografií. Na přípravě obou vzpomínkových akcí se kromě Jiřího Bartáka podíleli i další dva přátelé Lubomíra Mátla František Pospíšil a Petr Antonín.
Autor tohoto textu si připomněl 70. léta minulého století, kdy byl členem předsednictva výboru Hudební mládeže ČR a kdy se mu podařilo prosadit návrh, aby se Brněnský akademický sbor stal reprezentačním tělesem Hudební mládeže ČR. To v době hluboké totality umožnilo výjezdy BAS na řadu akcí a festivalů v západní Evropě. BAS mj. získal první místa ve dvou po sobě jdoucích ročnících soutěže v anglickém Middlesbrough a první cenu s Grand Prix na Rencontres Internationnelles du Chant Choral v Tours (Francie 1981). Sbor koncertoval v Rakousku, Německu, Dánsku a Finsku, v bývalé Jugoslávii, v bývalém Sovětském svazu, v Polsku, Francii, Estonsku, Washingtonu, New Yorku a dalších amerických městech v rámci International Univerzity Choral Festival.
Po boku Lubomíra Mátla působili ve sboru také jeho žáci Petr Škarohlíd, Petr Altrichter, Aleš Podařil a zároveň s ním i Jan Rozehnal. V letech 1982 – 86 byl sbormistrem Petr Chromčák, další Mátlův žák, pod jehož vedením sbor v červnu 1985 premiéroval skladbu Františka Emmerta Otče náš a získal dvě ocenění na mezinárodních soutěžích. Dále se sborem reprezentoval českou sborovou hudbu na zájezdech v Německu, Finsku a Švédsku.
Lubomír Mátl byl ženatý s hudební teoretičkou Jiřinou Mátlovou. Měli šest dcer, z nichž se téměř všechny také věnují hudbě. Všechny se také spolu s matkou Jiřinou Mátlovou a s dalšími členy rodiny představily návštěvníkům brněnského dvojkoncertu.