Černopolní vily nabízejí

Brněnské černopolní vily nejsou jen na odiv. Majitelé, město Brno a Jihomoravský kraj, nabízejí v nich nejrůznější akce.

Ve vile Tugendhat například proběhla nedávno výstava prací Rafiho Segala (*1967), architekta urbanisty a vědce, absolventa Izraelského technologickém institutu a univerzity v Princetonu. Působí v Tel Avivu a v Bostonu, přednáší na Harvardu, na Kolumbijské univerzitě a dalších významných pracovištích.

Z díla Rafiho Segala

Kurátor výstavy, Michal Kovář z Muzea města Brna, říká: „Do České republiky přinesli jeho jméno i jeho práci kolegové z progresivního ostravského Kabinetu architektury, jmenovitě architekt Tadeáš Goryczek. Přivážejí k nám zajímavá jména současné architektury a jejich neortodoxní pohledy na architektonickou tvorbu.“

Proč jste výstavu Segalových prací z poslední doby umístili právě do vily Tugendhat? – ptám se…

„Vila patřila ve své době k nekonformnímu pokusu o nové bydlení a  nezvykle a originálně propojovala bytovou architekturu s venkovním prostorem, takové jsou i práce Rafiho Segala,“ říká Michal Kovář.

David Škaroupka a MgA. Jan Spěváček

Popravdě, výstava určená spíše odborníkům nabídla autorské náčrty, kresby, plány, modely a videoprojekce, velkoformátové fotografie a zavěšené originální skicy projektů v Řecku, i komunitních domovů pro starší osoby a lidi s různým typem postižení, včetně jejich rodin a pečovatelů, které budou postaveny v Baltimoru a Chicagu v USA. Výstava ukazuje, jak nutno pečlivě hledat a hlídat vhodné umístění budov do okolí ať městského nebo venkovského, jak je nutné přemýšlet o nekolizním a snadném propojení mezi nezávislými obytnými jednotkami a řadou společně sdílených prostor, jež umožňují konání komunitních programů a mezigeneračních aktivit. Projektování a výstavbě nových objektů určených postiženým nebo seniorům předchází obvykle mnohá a téměř nekonečná jednání a konzultace, tak aby byly postiženy principy výstavby nejen konkrétních objektů, ale i obecné principy jejich vzniku a provozu… V tomto duchu mohou být výstava i Segalovy realizace inspirací pro naše úřednictvo i pracovníky v sociální politice.

Dodejme, že výstavu ve vile Tugendhat zaštítili nejen představitelé města, ale i velvyslanectví Spojených států amerických a velvyslanectví státu Izrael v ČR.

David Škaroupka

Jižní, kdysi vinorodé černopolní svahy, nabízejí i nedávno propojené zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer, i rekonstruovanou Arnoldovu vilu…

A právě zde byla koncem července instalována výstava prací sochaře Davida Škaroupky. Kurátor výstavy MgA. Jan Spěváček z Muzea města Brna o autorovi soch a obrazů říká: „Škaroupka je mladý a rychle se prosazující sochař na brněnské scéně, výstižně zobrazuje dobové uvažování o abstrakci uměleckých forem. Jeho díla rezonují s čistotou a funkcionalismem, podobně jako slavná vila Tugendhat, kterou lze spatřit z oken Arnoldovy vily. Výstava jeho prací je mimořádným počinem…  Škaroupka pracuje s krásou a strukturou materiálů, zejména kamene, a vytváří díla, která evokují vzpomínky a archetypální vzorce. Témata jako ženskost, ladnost, peří a křídla jsou v jeho tvorbě stále přítomná. Sochy vybízejí ke ztišení a duševní hygieně, odhalují jemnost tvaru a radost z materiálu…“

Škaroupkova díla najdete nejen v útrobách vily, lemují i cestičky v pěkně upravené zahradě. Nuže, pokud se po setkání krásy hmotného a duchovního, osvobozující mysl ke svobodě, jak se praví v letáčku k výstavěcítíte znaveni,můžete spočinout v trávě, na lavičkách, na lehátkách nebo na kafi zde, i v obou dalších zahradách tohoto půvabného koutu Černých Polí… A myslet si své…

Autor článku:
Fotografie:
Texty k foto a reprofoto Ladislav Vencálek. Na snímku nahoře vernisáž.