Dobrovolní hasiči roku převzali v Brně ocenění

Zástupci 23 jednotek a 25 sborů z celé republiky převzali v Brně ocenění ankety Dobrovolní hasiči roku 2023. Finále 13. ročníku tradiční ankety se uskutečnilo v předvečer státního svátku 17. listopadu v brněnské Zoner Boby Hall. Prestižní skleněnou zásahovou helmu z dílen českých sklářů, která je symbolem ankety, si z Bobycentra odneslo 10 jednotek a sborů, které v jednotlivých regionech získaly nejvíc hlasů.  

Finalisté ankety převzali ocenění z rukou představitelů profesionálních i dobrovolných hasičů, partnerů ankety a dalších čestných hostů, mezi nimiž nechyběli patroni ankety Ondřej Vetchý a Petr Rychlý, který finálový večer uváděl v roli moderátora.

„Letošní třináctý ročník přinesl několik změn v pravidlech, díky kterým se nám podařilo nominovat a ocenit sbory dobrovolných hasičů i z obcí do 500 obyvatel a tím je podpořit v jejich další práci. Jako předseda odborné poroty děkuji všem dobrovolným hasičům i těm, kteří je v jejich činnosti prostřednictvím této ankety podporují,“ uvedl generální ředitel HZS ČR generálporučík Vladimír Vlček.

A právě díky partnerům a sponzorům ankety si hasiči na prvních třech místech v jednotlivých regionech mohli z finále odnést šeky na 60, 50 a 40 tisíc korun a další finanční i věcné dary v celkové hodnotě převyšující dva miliony korun.

Velitelé nejúspěšnějších jednotek sborů dobrovolných hasičů z regionu
Jih Moravy přebrali šeky na 60, 50 a 40 tisíc korun.

Ve 13. ročníku soutěžní ankety byly mezi nejčastějšími přihlášenými zásahy dobrovolných jednotek při požárech objektů a lesních porostů, při dopravních nehodách a záchraně osob. V kategorii hasičských sborů jsou mezi oceněnými podle prezidenta pořádajícího spolku ankety Svatý Florián Jiřího Bezděka společenské, kulturní, sportovní a preventivně výchovné činnosti ve městech a obcích republiky.

Oceněným jednotkám a sborům dobrovolných hasičů v Bobycentru zazpívala Lenka Filipová.

Stejně jako v minulých letech pořadatelé ankety při jejím hodnocení území republiky rozdělili na pět regionálních celků. Region Jih Moravy tvořilo území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Mezi zásahovými jednotkami dobrovolných hasičů v tomto regionu v hlasování veřejnosti s počtem 1880 hlasů zvítězili hasiči ze Žďáru nad Sázavou, před jednotkou z Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku (1440 hlasů) a jednotkou z Košetic na Pelhřimovsku, která získala 1051 hlasů.

V kategorii hasičských sborů v regionu v hlasování veřejnosti s počtem 1473 hlasů zvítězili hasiči z Ráječka na Blanensku, před hasiči z Kuřimského Jestřabí na Brněnsku a sborem v Borovnici na Vyškovsku.

K atmosféře finálového večera přispělo i vystoupení dívek z brněnské Taneční školy Magic Free Group.

Finálového večera v Laser Show Hall brněnského Bobycentra pod patronací 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana a dalších ministrů vlády ČR se zúčastnilo 450 hasičů a dalších hostů. K příjemné atmosféře večera přispěli i zpěvačka Lenka Filipová, kapela Highland a dívčí skupina Taneční školy Magic Free Group Brno. Záznam finálového večera ankety, jejíž mediálním partnerem je společně s několika médii i náš web Mediažurnál, odvysílá Česká televize již 2. prosince na programu ČT2.

Autor článku:
Fotografie:
Foto archív ankety Dobrovolní hasiči roku. Skleněnou zásahovou helmu z dílen českých sklářů si odvezlo z Brna deset nejlepších jednotek a sborů.