Má Smetana opravdu dvousté výročí narození?

Všichni víme, že 21. století začalo 1. ledna 2001. Kdy tedy bylo první výročí začátku nového století? No přece 1. ledna 2002. Takže fakticky letos 1. ledna bylo nikoli dvacáté čtvrté, ale teprve dvacáté třetí výročí počátku jednadvacátého století.

Analogicky: Bedřich Smetana se narodil v roce 1824. Měl v den svého narození už první výročí narozenin? Asi těžko, to měl až o rok později (proto to bylo výročí). Z toho logicky vyplývá, že sté výročí měl až v roce 1925 a dvousté výročí bude mít v roce 2025. Nebo ne?

Všichni též víme, že gramatika se někdy rozchází se skutečností. Nejmarkantnější je to v případě tzv. středního rodu. Ani módní transgender na tom nic nemění. Český jazyk si jde svou cestou, někdy i na úkor logiky. Tak se stalo, že slovo „vý-ročí“ nabylo významu „každoročně připomínané datum významné události“ a nulté výročí (den narození) se zároveň bere jako výročí první. Odtud letošní 200. výročí Smetanovo.

Ale co slavíme? To, že těch výročí už je dvě stě, nebo Smetanu? Podstatné samozřejmě je stáří skladatele, nikoli stáří jeho výročí. Takže rozhodně neslavíme „dvousetleté výročí“, nýbrž jen „dvousté výročí“ tvůrce české národní hudby.

Autor článku:
Fotografie:
Archív