Městské divadlo Brno dvakrát v téže řece

K premiéře muzikálu Čarodějky z Eastwicku po sedmnácti letech

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, varuje Hérakleitos z Efesu. Městské divadlo Brno tak přesto učinilo a bylo to správné rozhodnutí. Už proto, že divadlo je živý organismus a plyne s časem tak rychle jako řeka. V tomto případě je onou příslovečnou řekou muzikál Čarodějky z Eastwicku, který se na prkna vrací po sedmnácti letech.

Tři původní čarodějky hrají také dnes. Ivana Vaňková, Johana Gazdíková a Radka Coufalová profesně i lidsky vyzrály, samozřejmě včetně Petra Gazdíka a Petra Štěpána v roli neodolatelně přitažlivého Darryla van Horna, kteří hráli tehdy a hrají i dnes. Časový posun všem nijak nepřitížil. Ukazuje se, že zmíněný svůdce Darryl může ovlivňovat zralejší ženy věkem více k sobě, ale stejně úspěšně i mladší. Bodejť by ne!

Nová inscenace je tedy téměř totožná, stejně krásná po všech stránkách. Ostatně stejná jména zůstávají také v těchto kolonkách: Režie, překlad, scéna, kostýmy, choreografie. Stanislav Moša, Jiří Josek, Jaroslav Milfajt, Andrea Kučerová, Igor Barberič. Ohlasy diváků i kritiky jsou v drtivé převaze kladné. Oceňovány jsou profesionální pěvecké i herecké výkony, nápaditá režie využívá technické vymoženosti jedné z nejmodernějších divadelních scén v zemi. Čarodějky se vznáší vysoko ve vzduchu, Darryl se koupe v bazénu s opravdovou vodou, cello čarodějky Jane hraje samo. K tomu patřičné světelné i zvukové efekty. Mohou tedy vidět i mladší ročníky, které snad zcela ještě nepojmou nazírání na svět očima sexuálně nespokojených žen. Viděl jsem až druhou premiéru s mladší garniturou čarodějek, jsou úžasné. Divák má pocit, že Svetlana Janotová, Tereza Navrátilová a Andrea Zelová prostě patří k sobě odjakživa. Jejich dialogy i pohyby rychle se střídající s dlouhými melodickými písněmi prostě skvěle baví. Kdo viděl obě premiéry, mohl zralejší čarodějky srovnávat s těmi mladšími. Ale v reprízách toto rozdělení patrně pokaždé nebude, nastudováno mají, jak vidno z fotografií, v různých kombinacích, tedy zralejší s mladšími.

Petr Štěpán, jenž za roli tajemného a pro ženy okouzlujícího Darryla získal v roce 2008 Cenu Thálie, by mohl tento svůj úspěch zopakovat, neboť coby věkově mírně pokročilejšímu to více sluší, je opravdovější. Také tři mladší čarodějky nejsou samozřejmě žádné novicky. Svetlana Janotová a Andrea Zelová mají za sebou řadu náročných rolí, bez divadelních zkušeností není ani Tereza Navrátilová. Ve své roli Felicie z roku 2007 zůstává Lenka Bartolšicová, která se tehdy ocitla v širší nominaci na Thálii. Spolu se zvěčnělým Martinem Havelkou coby Darrylem a s Jitkou Čvančarovou v užší nominaci za ztvárnění postavy čarodějky Sukie. Na druhé premiéře zářila v postavě Felicie neméně obdivovaná herečka a zpěvačka Lucie Bergerová, po první premiéře byla chválena též další alternantka Viktória Matušovová. Postavu Jenifer nádherně vyzpívala svým výrazným příjemným hlasem a zahrála pulsujícím herectvím Dagmar Křížová, alternuje s ní neméně famózní Kristýna Daňhelová. Ke smíchu obecenstva přispívá též Igor Ondříček (druhá premiéra) s alternujícím Milanem Němcem v roli Clyda, manžela Felicie. Obdiv zaslouženě sklízejí dívenky Karolína Čtveráčková (první premiéra) a Marie Juráčková za milou postavu Holčičky. Obě bravurně zvládají delší texty i písničky. Slova uznání patří i dalším nejmenovaným, též company za tanec a zpěv i čtyřem swingujícím. Samozřejmě též orchestru řízeném Emou Javorovou nebo Danem Kalouskem. Interpretují živou i uklidňující hudbu Dana P. Roweho s texty písní Johna Dempseye, též autora libreta. Světová premiéra byla v Londýně roku 2000.

Čarodějky z Eastwicku Městského divadla Brno mají vše, co patří k výbornému muzikálu. Včetně rychle se měnících dekorací a pestrých kostýmů inspirovaných 60. lety minulého století. Po tříhodinovém představení nemáte pocit, že by už mohl být konec.

Sluší se připomenout, že muzikál má svým scénářem blíže k filmové verzi Čarodějek z Eastwicku z roku 1987 než k původnímu románu Johna Updikea The Witches of Eastwick z roku 1984; více se dozvíte, jako vždy, z bohatě vypravené programové brožury. Filmový režisér George Miller vsadil na Jacka Nicholsona v roli Darryla van Horna a na Alexandru Spofford, Susan Sarandon a na Michelle Pfeifferovou. Nové brněnské Čarodějky z Eastwicku jsou dárkem divadelníků k 20. výročí Hudební scény, kde se odehrávala i první verze se svými 149 reprízami.

Autor článku:
Fotografie:
Archív Městského divadla Brno. Na horním snímku zleva Andrea Zelová, Tereza Navrátilová, Svetlana Janotová a Petr Štěpán. Dole jedna z mnoha scén s company.