Mezinárodní festival Divadelní svět Brno

V brněnských divadlech probíhá svátek s účastí uznávaných souborů

Od soboty 13. do soboty 27. května se již po čtrnácté stane Brno středem mapy divadelního světa. Mezinárodní festival Divadelní svět Brno připraví pro diváky více než 70 představení a dalších nejrůznějších akcí, které jinak není možné v Brně běžně zažít. Festival otevře unikátní první kompletní uvedení trilogie Čekárna Divadla X10, které se odehraje v Divadle Husa na provázku 13. a 14. května. Ve veřejném prostoru soubor Baletu NdB 2 symbolicky zahájí festival projektem DNA 17. května na piazzettě před Janáčkovým divadlem a uvnitř divadelních budov odstartuje program inscenace SPARTAKUS. Láska za časů moru nadaného polského režiséra Jakuba Skrzywanka.

Jeden z největších tuzemských divadelních festivalů tak do Brna přiveze prestižní výběr zahraničních inscenací z Polska, Německa, Izraele a ta nejlepší představení z tuzemské divadelní scény. Několik dnů nabitých velkou činohrou, komorními projekty, tanečními inscenacemi, site-specific performancemi ve veřejném prostoru a bohatým doprovodným programem, spolupořádají téměř všechna brněnská divadla – Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Polárka, Divadlo Radost i umělecké scény Divadelní fakulty JAMU – Studio Marta a Divadlo na Orlí.

Festival je… pohyb

Hlavní událostí festivalu bude taneční představení německé choreografky Sashy Waltz, která vystoupí se svým souborem v Janáčkově divadle 21. a 22. května s dech beroucím představením SYM-PHONIE MMXX. „Na diváky čeká velká taneční inscenace s živou hudbou skladatele Georga Friedricha Haase s více než dvaceti tanečníky na scéně, která fascinujícím způsobem protíná tradici tanečního umění a orchestrální hudby v dokonalý celek,“ dodává dramaturg festivalu Karel Littera. Sekci tanečních představení z České republiky doplňuje tango-operita María de Buenos Aires z koprodukce Městských divadel pražských a Lenka Vagnerová & Company. Smyslnou taneční inscenaci s živou hudbou v režii a choreografii Lenky Vagnerové uvede festival na hudební scéně Městského divadla Brno. Celou pohybovou linku i festival samotný otevře vystoupení Baletu Národního divadla Brno NdB 2 s projektem DNA, které vzniklo speciálně pro tuto příležitost. Pro diváky jsou přichystaná dvě uvedení 17. května v 18 a ve 20 hodin na piazzettě před Janáčkovým divadlem a jsou pro širokou veřejnost zdarma.

Vycházející režisérská hvězda

Součástí festivalu Divadelní svět Brno je i v letošním roce linie zahraničních inscenací, která tvoří jeden z hlavních vrcholů programu festivalu. „Mezinárodní spolupráce, poskytování nových horizontů divákům i reflektování aktuálních témat, která na festival přinášíme, jsou pro mě i celou dramaturgickou radu festivalu jedním ze zásadních poslání festivalu,“ komentuje Martin Glaser, ředitel festivalu a ředitel Národního divadla Brno. „Letošní ročník věnujeme profilu vycházející polské režisérské hvězdy Jakuba Skrzywanka. Divákům představíme dvě unikátní inscenace Smrt Jana Pavla II. a SPARTAKUS. Láska za časů moru v jeho režii doplněné o výjimečný projekt Sexuální výchova z divadla ve Štětíně, kde je Jakub Skrzywanek uměleckým šéfem,“ zve šéfdramaturgyně festivalu Barbara Gregorová.

Smrt Jana Pavla II. uvede festival v Mahenově divadle. Tato působivá dokumentární inscenace, vzniklá z deníků, životopisů i vzpomínek osob doprovázejících papeže Jana Pavla II. na jeho poslední cestě, však divákům demonstruje i něco dalšího. Velikost prostoty každého umírání v jeho syrovosti. V divadle Reduta pak bude na diváky čekat SPARTAKUS. Láska za časů moru. Emotivní inscenace vzniklá na základě zážitků očitých svědků z prostředí polské společnosti a psychiatrických ordinací, kde se mladí lidé řešící svou neheterosexuální orientaci setkávají s praktikami, které rozhodně nemají nic společného s názory a přístupy 21. století. Poslední z této sekce inscenací zůstává Sexuální výchova z Teatr Współczesny w Szczecinie, připravená pro diváky v Divadle Radost. Vtipná smršť všech radostí, starostí, slastí i pojmů spojených s objevováním sexuálního života je určená speciálně „young adult“ publiku, tzn. náctiletým mezi 15. – 18. rokem.

Divadlo je… unisex

Další výběr inscenací tuzemských i zahraničních divadelní domů, navazuje na již tradiční festivalové linie. Antické téma letos zastupuje například inscenace pražského Národního divadla Bakchantky v režii Jana Friče, která vzbudila mezi kritickým publikem velké ohlasy.

V návaznosti na loňskou programovou linii věnovanou ženám, letos festival pokračuje pod heslem „Divadlo je… unisex“ výběrem titulů zabývajících se queer tematikou. Tu kromě již zmíněných inscenací z Polska a Izraele doplňují české počiny jako inscenační projekt Měsíční kámen Studia Hrdinů v režii Kamily Polívkové s Janem Cinou v hlavní roli nebo Dějiny násilí ze Švandova divadla, vzniklé z knižní předlohy Édouarda Louise, v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Janem Grundmanem. Další významnou událostí letošního ročníku je hostování izraelského Habima – National Theatre of Israel s inscenací Ten, kterého miluje moje duše. Až příliš aktuální inscenace, vzniklá podle textu renomovaného izraelského autora Itaye Segala, o událostech po teroristickém útoku na podnik navštěvovaný LGBT+ komunitou v Tel Avivu v hlavní roli s Amit Rahavem, který je českému publiku známý díky seriálu Neortodoxní z produkce streamovací služby Netflix.

Premiéry a mezinárodní koprodukční projekty Divadelního světa Brno

Již několik posledních ročníků festival Divadelní svět Brno rozvíjí program koprodukční činnosti, ze které i letos sklízí ovoce. Hlavní letošní události tohoto programu podpory je premiéra inscenace Vyhnanství Divadla X10, která je součástí trilogie s názvem Čekárna. Diváci mají jedinečnou možnost poprvé zhlédnout celý cyklus pohromadě i s předcházejícími díly Úspěch a Oppermannovi, který se odehraje v Divadle Husa na provázku. Festival tak nabídne během víkendu 13. a 14. května celistvý a sugestivní pohled na události i osobní příběhy lidí střetávajících se s nástupem fašismu v Německu. V rámci programu koprodukcí dále vzniká dvouletý unikátní site-specific projekt Oidipús komplet: trailer ve spolupráci s pražskou nezávislou skupinou Tygr v tísni. V rámci letošního ročníku se mohou diváci těšit na podmanivou událost – být součástí první čtené zkoušky tohoto projektu v „kulisách“ Vily Löw-Beer. Mladé generaci dává festival prostor v rámci koprodukce s Divadelní fakultou JAMU, Českým centrem v Paříži a souborem Les Antliaclastes v projektu Jak se rodí Shakespeare: work in progress, ve kterém nakonec možná zjistíme, že Shakespeare toho má s Járou Cimrmanem více společného, než si myslíme. Projekt budou dále čekat zkoušky v Paříži a premiéra v rámci příštího 15. ročníku festivalu Divadelní svět Brno. V koprodukci s festivalem Tanec Praha bude letos Divadelní svět Brno připravovat inscenaci renomované italské choreografky Silvie Gribaudi s názvem Grand Jeté, kterou festival odehraje v rámci svého červnového epilogu.

Young adult a program pro rodiny s dětmi

Organizátoři festivalu v programu letošního ročníku nově akcentují i inscenace určené dospívajícímu, „young adult“ publiku, které jsou přirozeným tematickým mostem mezi tvorbou pro děti a inscenacemi pro dospělé. Jako hlavní událost jsou pro ně připravena dvě představení oceňované inscenace Bratři naděje Divadla Minor, na které se mohou těšit na činoherní scéně Městského divadla Brno. Společně s rodiči mohou okusit i pozoruhodný titul DINOPERA / KHWOSHCH o tom, jak to bylo s dinosaury než planetu Zemi zasáhl meteorit, a také se mohou vypravit na Antigonu z Divadla Drak, která rozhodně není doslovnou adaptací Sofoklovy hry. V neposlední řadě je pro ně připravena Maryša: Příběh vraha z Jihočeského divadla – Malého divadla v Českých Budějovicích, která je zavede v rámci open-air akce pod širým nebem na náves malebné moravské vesnice, kde nám povypráví o nejslavnější vraždě v dějinách českého dramatu.

Avšak ani program pro mladší děti rozhodně nezůstane ochuzen o představení nejrůznějších žánrů. Dětské diváky, kteří mají rádi tanec a pohyb, čeká performer Viktor Černický s participativním představením PLI, v rámci kterého jim ukáže, že i věci každodenního života lze proměnit v zábavné společníky. Z Naivního divadla Liberec zavítá do Brna loutková inscenace Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny!. Na piazzettě před Janáčkovým divadlem bude čekat na děti karavan. Nebude to však jen tak ledajaký karavan… Bude to Moetivi Karavan / Expedice k domovu inspirovaný dalekým severem. Představení je jen pro osm osob a zaručí nevšední zážitek o tom, kde má každý z nás svůj domov a jak jej najít. Děti a jejich rodiče však nezůstanou ochuzeni ani o produkce zahraničních divadel. Ze Slovenska přijede Bratislavské bábkové divadlo, které představí loutkovou inscenaci Zahrada nikdy nespí, o všech tvorech, které děti naleznou nejen na svých zahradách nebo v parku u domu. Druhou slovenskou inscenací je projekt O vlkovi, který vypadl z knížky, který přiváží Odivo – Nezávislé divadelné zoskupenie. V této inscenaci děti sami rozhodnou, zda naleznou ztracenému vlkovi jeho domov.

Site-specific a doprovodný program

O speciální akce, ve kterých se sami diváci zapojí do chodu událostí, nebude na festivalu nouze. Účastníci budou mít možnost, v rámci skupinové larpové hry Divadlo jsi ty…, vyzkoušet si krušný začátek kariéry herce „na volné noze“. V rámci hry navštíví několik zajímavých míst nejen brněnských divadel, kam se jako běžní diváci obvykle nedostanou. Pro děti a jejich rodiče bude v parku Lužánky také připravená participativní hravá pohádková procházka s názvem DŠB – Dlouhý, Široký a Bystrozraký na motivy klasické pohádky Karla Jaromíra Erbena. A na piazzettě před Janáčkovým divadlem se budou moci malí diváci zapojit do tanečního projektu Jáma lvová UNLIMITED nebo být součástí pohybové inscenace Viktora Černického PLI. V neděli se pak na rovněž na piazzettě před Janáčkovým divadlem zjeví Modrá koule – loutkové představení z Pobřeží slonoviny.

Vstupenky na všechna představení i doprovodný program jsou v prodeji on-line na webových stránkách festivalu i v předprodeji v Zákaznickém centru Národního divadla Brno, v místech předprodeje participujících divadel a v síti Ticketportal. Mezinárodní festival Divadelní svět Brno probíhá 13. – 27. května 2023.

Autor článku:
Fotografie:
Archív. Národní divadlo uvádí Eurípidovy Bakchantky v režii Jana Friče.