Na výstavišti začala anketa Dobrovolní hasiči roku

Přesně ve 14 hodin 12 minut ve středu 24. května odstartoval 13. ročník ankety Dobrovolní hasiči roku. Stalo se tak symbolicky se zahájením mezinárodního veletrhu požární techniky PYROS na brněnském výstavišti. Cílem soutěžní ankety, kterou tradičně vyhlašuje brněnský spolek Svatý Florián, je nejen ocenit dobrovolné hasiče za jejich obětavou pomoc a odvahu při ochraně zdraví, životů či majetku, ale také je podpořit v jejich záslužné činnosti a motivovat pro budoucnost.

Za uplynulých 12 ročníků ankety, jak zdůraznil prezident pořádajícího spolku Jiří Bezděk, se podařilo ocenit 527 sborů a zásahových jednotek, které díky sponzorům a partnerům akce na svoji další činnost získaly odměny ve výši 25,3 milionu korun. Peníze a věcné odměny hasiči použili na modernizaci hasičské techniky i na akcích pro veřejnost i práci s dětmi a mládeží.

Loni činnost hasičů, jak zdůraznil předseda odborné poroty ankety a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR generálporučík Vladimír Vlček, výrazně ovlivnil zásah při likvidaci požáru v Česko-Saském Švýcarsku u Hřenska. Při likvidaci dosud největšího požáru v historii republiky zasahovalo 6400 hasičů, z toho 2910 dobrovolných. Při největším rozvoji požáru v jednom dni s plameny bojovalo 1100 hasičů. Zásah trval tři týdny, dalších 14 dní bylo třeba areál střežit. Při hašení bylo zraněno a ošetřeno 117 dobrovolných hasičů. Celkem bylo loni v ČR při zásazích zraněno 215 dobrovolných hasičů a jeden podlehl zraněním. Ve výčtu loňských zásahů dobrovolných hasičů Vladimír Vlček připomněl i jejich obětavou pomoc při přijímání ukrajinských uprchlíků.

Do 13. ročníku ankety a soutěže o hodnotné ceny je možné se hlásit až do 21. července. Pro svoje preventivní akce a zásahy v době od 1. července 2022 do 30. června 2023 mohou do tohoto termínu přihlašovat hasičské sbory a jednotky, ale i veřejnost. Podrobné informace, pravidla soutěžní ankety a všechny další údaje zájemci najdou na webových stránkách www.adhr.cz. Pro hodnocení jednotek a hasičských sborů organizátoři ankety území republiky tradičně rozdělili do pěti územních celků. Region Jih Moravy opět zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina.  

Ze zaslaných přihlášek pak členové odborné poroty v každém z pěti regionů vyberou finalisty – pět jednotek a pět sborů. Zatímco u zásahů bude odborná porota hodnotit jejich odbornost a profesionalitu, u akcí hasičských sborů bude hlavním kritériem hodnocení jejich preventivní činnost a práce s mládeží.

O závěrečném pořadí finálních soutěžících 25 jednotek a 25 hasičských sborů rozhodnou od 6. září do října opět na webu www.adhr.cz hlasy veřejnosti. Nejlepší z nich převezmou v listopadu na finálovém večeru v Brně před kamerami České televize finanční a věcné odměny. Tradičními a velmi atraktivními cenami pro vítěze v každém regionu jsou i skleněné zásahové přilby ve skutečné velikosti z dílen českých sklářů. Protože v minulých letech pořadatelé ankety zaznamenali stížnosti na ovlivňování hlasování o vítězích, letos přistoupili k opatřením, která omezí opakované ocenění favoritů v uplynulých třech letech a zkontrolují, zdali je hlasování o případných vítězích zcela férové.

Anketa Dobrovolní hasiči roku má řadu sponzorů z řad energetických a dalších firem, jejichž finanční příspěvky pořadatelům akce umožňují propagaci i odměňování dobrovolných hasičů.  K veřejnému povědomí o anketě každoročně přispívají i mediální partneři ankety, k nímž patří i náš web Mediažurnál, i tradiční Roadshow s Českým Impulzem na řadě míst republiky, které letos startuje již 27. května.

Dobrovolní hasiči jsou nejvýznamnější složkou občanského života měst a obcí. Podle starostky Sdružení (dobrovolných) hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) Moniky Němečkové má dnes toto sdružení 355 tisíc členů. Dalších téměř 50 tisíc dobrovolných hasičů v republice sdružují Česká a Moravská hasičská jednota. A jen v Sdružení k tomu je nutné připočíst 460 tisíc mladých hasičů do 18 let, kteří svůj volný čas využívají také k nácviku i k soutěžím v požárním sportu.

Autor článku: