Pomohla na svět tisícovkám dětí

Tisícovkám novorozeňat pomohla dostat se na svět za 32 let práce na oddělení ženské a porodnické kliniky Porodnice na Obilním trhu v Brně lékařka gynekologie Klavdia Ivanovna Peřestá. Tato nestorka Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě pracovala 62 let v českém zdravotnictví. Po nástupu do důchodu ještě dalších 29 let sloužila v oboru do roku 2020 v ženských ambulancích brněnské Polikliniky ve Viniční ulici i jinde. V únoru 2024 oslavila doktorka Peřestá v kruhu přátel 95 let svého věku.
Pochází z Moskvy. Při oslavě vzpomínala, že svého budoucího manžela poznala při studiu na lékařské fakultě v Moskvě. V roce 1958 se s ním odstěhovala do Brna. Doktor Peřestý byl chirurg 2. chirurgické kliniky a později i ředitel dnešní Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Zemřel v roce 2000.  Jeho manželka až do odchodu do důchodu v roce 1991 sloužila jako sekundární lékařka a asistentka na katedře gynekologie II. porodnicko-gynekologické kliniky brněnské Univerzity J. E. Purkyně. K nynějším narozeninám jí přišel popřát i jeden z jejích mnoha žáků – lékař internista Mojmír Blaha.
Po odchodu na zasloužený odpočinek Klavdia Ivanovna Peřestá ráda chalupaří v hájovně Pod Nebštichem nedaleko Bučovic na Vyškovsku. Přátele tam udivuje, když vyjíždí na práci traktůrkem na zahradě v bílé lékařské košili, bílých kalhotách a na krku se jí houpá mobil.
Jubilantka pozvala své hosty, kterým nabídla podle ruského zvyku jako „hlavní jídlo“ slanečka s vodkou, slanečka v kožichu či salát Olivie, podobný českému Pařížskému salátu. K pestré krmi přispěli svojí tvorbou mj. ukrajinská básnířka a učitelka ruštiny Elena Vičinská a ruská básnířka Ljubov Vondroušková, zpěvák a klávesista Vojtěch Antoš či se šavlovým tancem v historické uniformě rudoarmějce Pavel Sedláček.

Autor článku:
Fotografie:
Autor. Na snímku gynekoložka Klavdia Ivanovna Peřestá na oslavě.