Prázdniny v Náměšti nad Oslavou po sedmatřicáté

Když se potká číslo 37 s ženským rodem. Jedná-li se o moderní ženu, mívá už vše zásadní vyřešené a spíše z rozmaru uvažuje o plastice očních víček, aby byla coby čtyřicítka dále se sebou spokojená. To většina kapel po čtyřech desetiletích bojuje s obsazením, opotřebování muzikantů, únava a koroze vztahů nikdy nekončí. Jinak jsou na tom Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Prestižní hudební značka je po slušné řádce let bezpečně zavedena, zainteresovaní a dlouhodobí sponzoři s jedinečnou akcí uprostřed léta najisto počítají. Posluchačů se rodí už třetí generace, to proto, že bylo prakticky od dětských krůčků festivalu cíleně investováno do návštěvnického podhoubí. Žádná jiná podobná akce v tuzemsku také nemá srovnatelný vizuální styl, za jehož veselou barevností stojí originální brněnský výtvarník Rosťa Pospíšil.

Týdenní hudební festival vstupuje letos do sedmatřicáté sezóny. V názvu nese slovo folk, které odkazuje k časům, kdy všeobjímající pop atakovala spolu s rockem odnož tuzemského stylu country a western právě s tímto jménem. Od tradované lidovosti mívá ovšem náměšťský hudební svátek skutečné prázdniny ve smyslu úniku, oddechu a odpočinku. Letní nicnedělání se ale rozhodně netýká party „oranžád“, tedy organizátorů a pořadatelů oděných do jednotných triček dané barvy. Zámeckému parku nad městem bude od 22. do 29. července opět dominovat obrovský stan hudební scény od rána do noci obklopený čilým ruchem. Jeho jádro představuje promyšleně komponovaný program dramaturga Michal Schmidta, mixující vystoupení ověřených stálic tuzemské provenience s neméně hvězdnými importy z různých koutů Evropy a světa. Letos se návštěvníci potěší s Hradišťanem Jiřího Pavlici, s Robertem Křesťanem a Druhou trávou, s Karlem Plíhalem nebo Folk teamem. Dialog mezi Irskem a Galicií, ale také Moravou představí  duo Liam Ó Maonlaí s Katkou García, Písně o lásce z ukrajinského lesa přiveze duo Kurbasy, tradiční zpěv z Irska přednese v triu Daoirí Farrel. Housle na Oslavou je pak název setkání tří mimořádných houslistů se světovým renomé: Kacpera Malisze, Stano Palúcha a Ryana Younga. Výčet  hudebního menu je pochopitelně daleko pestřejší, k poslechu bude tradičně lákat také pobočná scéna v šapitó nebo noční koncerty ve špitální kapli uprostřed města. To ostatně ožije svým hudebním svátkem celé, včetně jedinečného industriálního prostoru tzv. Staré tkalcovny, kde nachází svůj dočasný azyl spolu s muzikou také filmové, divadelní a výtvarné umění.

Vyzkoušet, jak opojně chutnají Folkové prázdniny v Náměšti na Oslavou, lze jednorázově návštěvou libovolného trojkoncertu. Více www.folkoveprazdniny.cz. Riziko, že se z náhodného návštěvníka stane osoba na „Folkovkách“ závislá, je však už šestatřicet roků značné.

Autor článku:
Fotografie:
Archív. Na snímku Jan Hrubý, houslista jazzové, rockové, folkové a popové tuzemské scény. Patří mezi ryzí osobnosti minulých ročníků.