Slavnostní odhalení Křížové cesty malíře Vladimíra Svobody v brněnském kostele sv. Jakuba
Sedmého listopadu 2024 o šestnácté hodině se v chrámu na Jakubské ulici v Brně bude konat slavnostní odhalení díla brněnského malíře Vladimíra Svobody (1937–2023). Rodák z Jiříkovic u Brna byl celým životem spjat s Brnem a zdejším kulturním a společenským děním. Ve vlastních uměleckých začátcích mu byl blízký a inspirující Český informel, opomenout nelze obdiv k osobnosti a tvorbě Mikuláše Medka. Obecněji surrealismus a fantaskno, jak se osobitě projevují ve většině Svobodových obrazů, jasně rozpoznatelného svébytného autorského rukopisu při jemu vlastní preciznosti zpracování za využívání historických technik. On sám (navíc výborný vyprávěč), spatřoval jako významný pramen vlastní tvorby dětství v Jiříkovicích: dobu objevů v každém zákoutí živé přírody, odhalování jejích tajemství za klukovských toulek a výprav. Byl člověkem pevně věřícím, opírajícím se o Bibli. Třeba říct, že z naprosté většiny jeho fantaskních obrazů prosakuje pozitivní vidění, životní optimismus. Fantastika nabuzující obavy, úzkost, v provedení divokých výkřiků barev, jeho tvorbě blízká nebyla.
Křížová cesta je v tvorbě Vladimíra Svobody ojedinělým celistvým dílem čtrnácti obrazů velkého formátu. Do Brna se vrací cestou složitou, snad až předurčenou.
V roce 1990 byl malíř požádán farářem v Tanvaldu, páterem Šofským, o vytvoření křížové cesty. Zde v kostele byla zavěšena, i přes protesty farníků, jimž se zdála na svou dobu příliš nekonvenční. Životní Svobodovo dílo pak, jako by snad zmizelo ze zemského povrchu. Po několika letech bylo objeveno v polorozbořeném kostele ve Skocích u Mariánských lázní. Jeden z farníků je poznal, zjistil, kdo je autorem, napsal jeho ženě.
„Tak jsme se dozvěděli, a když jsme zjistili, že obrazy stojí na zemi ve vlhku, tak jsme je na tátovo přání odvezli do Brna, a začali hledat důstojné místo, kde by celek mohl být natrvalo,“ – říká syn autora, nejen téhož příjmení, ale i křestního jména. To je také důvodem, proč organizátoři nazývají odhalení křížové cesty „umístěním“. – „Město Brno získá instalací Svobodovy Křížové cesty v kostele sv. Jakuba výjimečný soubor liturgických obrazů, které spolu s Křížovou cestou Mikuláše Medka v kostele sv. Josefa v Senetářově reprezentují duchovní sílu českého umění vytvářeného v modernistické tradici 60. a 70. let minulého století.“
Vladimír Svoboda byl v devadesátých letech členem Rady České televize, v roce 2003 mu byla udělena Cena města Brna. Jeho manželka, RNDr. Vlasta Svobodová, byla senátorkou, (na události bude přítomna). Oběma společně byla udělena pamětní medaile Karla Kramáře za zásluhy v oblasti kultury a dodržování lidských práv a svobod (2023). Osobního předání se již malíř nedožil.
Odhalení křížové cesty 7. 11. 2024, v 16 hod. v kostele sv. Jakuba uvede ředitel Diecézního muzea města Brna Mgr. Martin Motyčka. Barokní i renesanční skladby zazní v podání Kláry Findejsové, Ester Rosenfeld a Jany Podpěrové.