Úspěšná sezona Národního divadla Brno

Po třech sezonách výrazně narušených pandemií, přesto, že covid-19 vystřídala válka spojená s ruskou agresí na Ukrajině, ekonomická krize, vysoká inflace, recese a v důsledku toho všeho společenská nejistota, jeví se výsledky Národního divadla Brno za sezonu 2022/2023 v tomto kontextu jako mimořádně úspěšné!

Na představení NdB včetně festivalů přišlo téměř 230 000 diváků

To představuje dokonce nárůst o 7,5 tisíce proti poslední sezoně nenarušené covidem (2018/2019). NdB nabídlo svým divákům 689 představení baletu, činohry a opery. V tomto čísle se skrývá i 110 mimořádných festivalových uvedení. Celková návštěvnost dosáhla 70 procent. K růstu počtu diváků v uplynulé sezoně spolu s rostoucí nespornou kvalitou inscenací jistě vedlo také to, že NdB nezvyšovalo vstupné.

„Rádi bychom udrželi výši vstupného na naše představení v takové výši, aby Národní divadlo Brno bylo dlouhodobě přístupné skutečně všem,“ uvedl ředitel NdB Martin Glaser. „Nebude to ale snadné. Bohužel na nás inflace dopadá stále drtivěji a zřizovatelský příspěvek neobsahuje žádnou automatickou inflační doložku. Vedení města zatím dokrývá nárůsty cen energií, které pro nás město centrálně nakupuje. Čím dál dražší služby, materiály na nové inscenace a zcela pochopitelný tlak na růst honorářů musíme zvládat vlastními silami. Jen konec záruk na technologie v Janáčkově divadle po rekonstrukci znamenal skokový nárůst provozních výdajů o celý milion korun. Nechceme a nemůžeme zanedbávat udržování budov, protože to by znamenalo vytváření vnitřního dluhu. Mnohé naše objekty, jako například budova ředitelství, kde sídlí kromě celé administrativy i baletní soubor nebo výroba kostýmů (tedy zhruba 150 zaměstnanců), jsou energeticky mimořádně nehospodárné a volají po razantnějších opravách, na které ale z vlastních zdrojů nemáme prostředky.“

V uplynulé sezoně připravily všechny soubory řadu pozoruhodných inscenací klasického repertoáru i zcela současných her, které vznikají přímo a adresně na objednávku NdB. Je nadmíru potěšitelné, že i tyto nejnáročnější tituly, jako například operní Salome, baletní Balanchine či činoherní Feminista, se těší velkému zájmu publika. Inscenace NdB úspěšně hostovaly v zahraničí. Mimořádný úspěch je to zejména pro činoherní soubor, který v minulosti do zahraničí cestoval jen zřídkakdy. V uplynulých dvanácti měsících zazářili brněnští činoherci na festivalech v polském Gdaňsku nebo rumunském Sibiu, bouřlivé ovace si užívali v izraelském Tel Avivu. Po pandemii se do světa rozjel i operní soubor, který hostoval již poněkolikáté na festivalu v Bydhošti. Operní sbor vystoupil pohostinsky v irském Dublinu.

Výjimečnou událostí bylo vytvoření juniorského baletu NdB2, jehož vznik umožnil mimořádný příspěvek Jihomoravského kraje. Premiérové Programy 1 a 2 si v Redutě okamžitě našly nadšené publikum a v závěru sezony mladí tanečníci vyrazili na první zájezdy do regionu i za hranice do sousedního Slovenska. Další prestižní pozvání už soubor získal na příští sezonu, kdy bude naši zemi reprezentovat v Londýně nebo v Jižní Koreji.

Národní divadlo Brno je producentem mezinárodního festivalu Janáček Brno, který se vrátil bez kompromisů a v plném lesku na podzim loňského roku. Stejně tak festival Divadelní svět Brno přivezl ve spolupráci s většinou brněnských scén a s JAMU řadu špičkových domácích i zahraničních představení, které diváci odměnili nadšeným aplausem. I na tyto akce se diváci vrátili v hojné míře, včetně hostů ze zahraničí.

Inspirativní dramaturgický plán s řadou atraktivních titulů, připravený na příští sezonu, a plný návrat publika v té stávající dávají velkou naději, že i sezona 2023/2024 by mohla být stejně úspěšná. Národní divadlo Brno má stále velký potenciál – pracují zde skvělí, motivovaní a talentovaní lidé, kteří společně tvoří špičkovou kulturní instituci,“ hodnotí sezonu i výhled do budoucna ředitel NdB. 

Autor článku:
Fotografie:
Foto archív NdB. Na snímku baletní scéna pod širým nebem, kde také letos od 13. do 17. července uvádí brněnský balet představení pod společným názvem Balet NdB Open Air na Biskupském dvoře.