Víte, co to byly bankocetle?

A víte, jaké tresty byly pro padělatele bankovek?

V Moravském zemském muzeu, jeho hlavním sídle, v Dietrichsteinském paláci, otevřeli výstavu o penězích. Vývoj bankovek v habsburské monarchii, který započal roku 1759 a ukončil ho konec první světové války, je tu ve vitrínách panelech a ve fotografiích. Zajímavé pro nás, kteří víme, jak to bylo dál!

Základem pro výstavu byla publikace Ing. Vladimíra Filipa, který se problematikou zabývá celý život. Kniha s názvem Papírové peníze 1759 – 1918 od Marie Terezie po Karla I. je na výstavě také a je možné v ní listovat a začíst se a je možné si ji i koupit. I samy panely hýří informacemi. A tak se dozvídáme, že první papírové peníze byly „bankocetle“ a že to bylo hanlivé označení. Lidé jim nevěřili a Vídeňská banka, aby prokázala, že se jedná jen o „náhradu“ měny, která bude zase brzy nahrazena hodnotnými zlatými a stříbrnými penězi, stažené bankovky veřejně pálila. I proto jsou náhodně zachované unikáty tak cenné.

Jenže za všechno, jako vždy, mohly války. Stály moc peněz, které nebyly kryty zlatem a stříbrem. A tak v roce 1759 zkusila Vídeňská banka vydat první papírové bankovky, ale ty neměly úspěch, vůbec se nedostaly na trh. V roce 1760 se začaly vydávat měďáky a za další dva roky dluhopisy se zúročením 6 %. Mělo to velkou podporu stavů, ty do toho daly tehdejších 18 milionů zlatých, to byla obrovská částka. To už úspěch mělo. „Vydávaly se také nouzové peníze, například v zajateckých táborech, v obléhaných městech, či je vydávali sami obléhatelé pro svoji potřebu. Ale vždy se přísně trestali padělatelé. Mohli dostat až trest smrti, ale většinou to bylo nějaké ocejchování, nebo i veřejný výprask. Největším padělatelem byl Napoleon, který nechal natisknout falešné rakouské bankovky před vpádem do Rakouska, a jeho vojáci tak měli dost finančních prostředků. Československé koruny zase padělali Maďaři po 1. světové válce,“ vyprávěl zajímavé střípky z historie spoluautor výstavy Ing. Vladimír Filip.  A nezapomněl upozornit na skutečnost, že hodnota peněz je velmi pomíjivá a vždy je nutné je zasadit do historických a ekonomických souvislostí. Tak si výstavu nenechte ujít, bude k vidění až do 10. září 2023.

Autor článku:
Fotografie:
Archív MZM