Začal 14. ročník ankety Dobrovolní hasiči roku

V pátek 24. května 2024 byla v brněnském hotelu Continental zahájena oblíbená a odborníky i veřejností oceňovaná prestižní anketa, jejímž cílem a smyslem je ocenit nejlepší dobrovolné hasiče a sbory. Soutěžní anketu tradičně vyhlašuje brněnský spolek Svatý Florián. Jednotky a sbory se tak již mohou hlásit se svými provedenými zásahy a s činnostmi za období 1. července 2023 až 30. června 2024. V září odborná porota vyhlásí a ocení ty nejlepší z letošního již 14. ročníku. Bude to 25 jednotek a stejný počet sborů z celé České republiky. K ocenění všichni obdrží díky partnerům této akce finanční i věcné dary na technické dovybavení a podporu své další činnosti.

V průběhu uplynulých třinácti ročníků ankety Dobrovolní hasiči roku bylo uděleno 574 ocenění doprovázené finančními a věcnými dary ve výši 27,3 milionu korun. Hlavním symbolem ocenění, které získávají finalisté na prvních místech, je od roku 2014 skleněná zásahová helma ve skutečné velikosti, dílo českých sklářů. V roce 2020 odborná porota udělila mimořádné ocenění – zlatou hasičskou helmu členu JSDHO za záchranu lidského života.

Posláním ankety Dobrovolní hasiči roku je propagovat celospolečenský přínos dobrovolných hasičů široké veřejnosti. Ve zvýšené míře se lidé začali zajímat o hasiče v roce 2022, v době likvidace rozsáhlého požáru v Česko-Saském Švýcarsku u Hřenska. Připomeňme, že tehdy zasahovalo 6400 hasičů, z toho 2910 dobrovolných. Při největším rozvoji požáru v jednom dni s plameny bojovalo 1100 hasičů. Náročný zásah trval tři týdny, dalších 14 dní bylo třeba areál střežit. Při hašení bylo zraněno a ošetřeno 117 dobrovolných hasičů.

Předsedou odborné poroty 14. ročníku ankety je generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR generálporučík Vladimír Vlček. „Velmi si cením toho, že se v této roli mohu i letos podílet na nejvýznamnějším ocenění práce a činnosti dobrovolných hasičů. Je to nejen pro mne, ale pro celý Hasičský záchranný sbor ČR příležitost, jak kolegům, kteří pomoc bližním vykonávají ve svém volném čase a nad rámec běžné pracovní náplně, poděkovat a vyjádřit úctu a obdiv. Bez jejich pomoci bychom si my, profesionální hasiči, už naši práci nedokázali představit,“ uvedl generálporučík Vladimír Vlček. Porota je dále složená ze zástupců profesionálních a dobrovolných hasičů, zástupců organizátorů a partnerů.

A právě dlouhodobí podporovatelé dobrovolných hasičů jsou při pořádání Ankety nepostradatelní. Stejně tak by nemohla fungovat dobrovolná hasičská činnost bez podpory firem, v nichž dobrovolní hasiči pracují. Tuto skutečnost potvrzuje generální partner ankety, společnost GasNet: „Každý den pečujeme o 65 tisíc kilometrů plynovodů, kterými proudí plyn k 2,3 miliónu domácností a firem. Klíčovou roli přitom hrají tři hodnoty: bezpečnost, spolehlivost a respekt. Tyto hodnoty současně sdílíme s dobrovolnými hasiči, kterých je mnoho i mezi námi plynaři. Rádi proto posilujeme vzájemnou spolupráci a podporujeme dobrovolnou hasičskou činnost našich zaměstnanců. Právě oni jdou dobrým příkladem v péči o bezpečnost,“ vysvětluje Petr Koutný, provozní ředitel společnosti GasNet a člen odborné poroty.

Partneři Ankety jsou nejvýznamnějšími dlouholetými podporovateli dobrovolných hasičů v České republice. Vedle generálního partnera společnosti GasNet to jsou společnosti ČEZ, Lesy ČR, Ford Motor Company a DCom, kteří jsou letošními hlavními partnery. Partnery jsou společnosti EG.D., Medsol, Požární bezpečnost, ČEPS, Pražská plynárenská Distribuce, GoodPRO, Tatra Truck, ZPMV, Filipa, Techsport, Hasičská vzájemná pojišťovna, Fast Forward, GINA Software, Poctivá od Mattoni 1873, Víno Prokeš, Rescop a Teleskopické stožáry.

V rámci tzv. Roadshow s Českým Impulsem organizátoři v průběhu léta navštíví desítky akcí dobrovolných hasičů po celé ČR s prezentačním stánkem, kde návštěvníky seznámí s pravidly a postupem pro přihlášení.

Anketa probíhá po záštitou ministra vnitra Mgr. Bc. Víta Rakušana, 1. místopředsedy vlády a ministra financí Ing. Zbyňka Stanjury, místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj PhDr. Ivana Bartoše, Ph.D., ministra zemědělství Mgr. Marka Výborného, generálního ředitele HZS ČR generálporučíka Ing. Vladimíra Vlčka a jeho náměstka brig. gen. Mgr. Slavomíra Bella. Spolupracujícími organizacemi jsou Hasičský záchranný sbor ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Moravská hasičská jednota, Česká hasičská jednota.

Dobrovolní hasiči jsou nejvýznamnější složkou občanského života měst a obcí. Dnes má Sdružení (dobrovolných) hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) 355 tisíc členů. Dalších téměř 50 tisíc dobrovolných hasičů v republice sdružují Česká a Moravská hasičská jednota. A jen ve Sdružení je nutné k tomu připočíst 460 tisíc mladých hasičů do 18 let, kteří svůj volný čas využívají také k nácviku i k soutěžím v požárním sportu.  

Přihlášky do 14. ročníku ankety mohou dobrovolní hasiči zasílat prostřednictvím elektronického formuláře až do 21. července 2024, který najdou na webových stránkách www.adhr.cz, kde jsou také pravidla aktuálního ročníku.

Autor článku:
Fotografie:
Archív HZS ČR. Na snímku (zleva) Jiří Bezděk, prezident spolku Svatý Florián, Petr Koutný, technický ředitel GasNet a brig. generál Radim Kuchař, člen odborné poroty při slavnostním zahajování ankety.