Zdar jak sviňa má pokračování

Milovníci brněnského hantecu patrně znají čtenářsky velmi úspěšný titul Zdar jak sviňa od Honzy Žanka Hlaváčka. Po necelých pěti letech přichází známý propagátor, znalec i spolutvůrce hantecu s druhým dílem. K titulu připojil pouze číslovku 2. Tedy již druhá výkladová frazeologie brněnského hantecu. Skvělými ilustracemi doprovází opět Libor Machata, jehož znají též příznivci kapely Kern.

Autor v úvodu píše: „Skromně jsem usoudil, že když je cesta správná, tak by se po ní mělo jít dál. Proto další část frazeologie přináší rozšiřující vhled do bohaté slovní zásoby hantecu. Naleznete zde nová slova, fráze a idiomy, které v prvním dílu chyběly a mají přitom nezanedbatelný význam pro další porozumění hantecovému kontextu.“

Při čtení se pobavíte i poučíte. V záhlaví stránky vidíte ve větším písmu konkrétní obrat, potom nejrůznější překladové možnosti, které Žanek Hlaváček předestřel při anketě v ulicích Brna. A následně spisovnou češtinou vysvětlí inkriminovaný výraz a hned připojuje citát v hantecu, jehož předmětem je sledovaný výraz. Dole na stránce si přečtete význam slova v češtině. Například: Brilošový oringle. Anketa z ulic Brna – možnosti: brýle starého učitele, nějaké tmavé brýle, třešně ze zahrádky, krásná jablíčka. (Nikdo to slovo neznal…) Vysvětlení: Briloše opravdu s brýlemi nesouvisí. Jsou to brilianty. A oringle pochází z německého Ohrring – náušnice…  A následuje autorův (v tomto případě jakoby kamoščin) hantecový narativ: A ten staré prasák mi hóknul, že když budu tak benevolentní a hodím si s ním hrbem, tak mi koupí tady tyhle špicový brilošový oringle. Český překlad: Ten starý nemrava mi řekl,  že když se uvolím s ním mít pohlavní styk, tak mi koupí tyto krásné briliantové náušnice.

Ano, v textu najdete občas pikantní výrazy, přesto a také přes peprnější ilustrace kniha nemá nic společného s pornografií. Dozvíte se také, že vařit lověnu do koc znamená být zamilován do dívky. Nebo, že instantní švigrmutra je tchyně v urně. Jsou i jemnější a něžnější výrazy, nejen černý humor: láčový štýlko znamená krásnou postavu.

Na dvou stech šedesáti stranách se nádherně pobavíte, zbylé strany jsou věnovány, jako v každé odborné publikaci, slovníkům, tady Slovníčku hantecovo-českému. A také rejstříku frází. Zdar jak sviňa 2 můžeme pokládat za svébytný typ odborné literatury.

Do života byla tato kniha uvedena ve středu 26. června v Brně na Šelepce. Knihu vydalo nakladatelství JOTA a pokřtili ji spolu s autorem a ilustrátorem Borek Kapitančik, silák Franta Šebela a Petr Pedro Hurdes. Také herci Městského divadla Brno Dagmar Křížová s Alanem Novotným. Oba zazpívali písně z muzikálu My Fair Lady (ze Zelňáku) a připomněli, že Honza Žanek Hlaváček dělal inscenátorům poradce s hantecem, který se v muzikálu hojně vyskytuje. Křestem provázel Jiří Eliáš, byla dobrá pohoda.

Honza Žanek Hlaváček je členem Syndikátu novinářů Jihomoravského kraje.

Autor článku:
Fotografie:
Foto (tr). Na snímku zleva Dagmar Křížová, Libor Machata a Honza Žanek Hlaváček při křtu.