V Brně vrcholí tradiční vinařská soutěž
Hodnocením odborné poroty 22. a 23. června v brněnském EFI Palace vrcholí tradiční vinařská soutěž Top 77 vín v České republice. Do XXVIII. ročníku soutěže vinaři z ČR i ze zahraničí přihlásili 484 vzorků od 102 výrobců vína. Vzorky posuzují tři stálé hodnotící komise, které tvoří someliéři, vinaři, majitelé vinoték, odborní novináři a další respektovaní odborníci.
Soutěž patří mezi nejvýznamnější a nejtradičnější vinařské soutěže v ČR. Každoročně se jí účastní několik desítek vinařství z ČR i zahraničí – z Maďarska, Francie, Itálie, ale i Austrálie, což ji řadí mezi soutěže s nejvyšším počtem výrobců vína. Jedinečnost soutěže spočívá v tom, že jako jedna z mála obdobných soutěží hodnotí a vyhlašuje výsledky samostatně pro suchá a sladká vína a zvláštní kategorii tvoří také naturální vína. Cílem soutěže je představit široké veřejnosti špičková moravská a česká vína a zároveň spotřebitelům umožnit orientaci v bohaté nabídce kvalitních vín na trhu.
„Kvalita odrůd vyšlechtěných u nás je výrazně lepší než ve Francii a Itálii,“ říká prof. Ing. Pavel Pavloušek, předseda hodnotící komise. „Nejčastěji je zastoupena odrůda Pálava. 320 vzorků je ročník 2025.“ Projevilo se suché počasí z poslední doby? „Rozhodně ne, réva má kořeny od 40 cm dolů, voda se víc vsákla a míň odpařuje. Navíc naši vinaři vinice zatravňují a voda se tak neodpařuje a horko naopak snižuje obsah kyselin,“ dodává.
„Vztah réva – počasí je naopak ideální, jinak se prodalo hodně burčáku, oproti minulým létům byla po něm velká poptávka,“ říká ing. David Mádr z pořádající agentury soutěže. „Zatímco v minulých ročnících jsme zaznamenali účast nealko vín, letos nebyla žádná“, dodává.
Záštitu nad letošní výstavou převzali ministr zemědělství ČR a primátorka města Brna. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže spojené s veřejnou degustací oceněných vín se uskuteční ve čtvrtek 3. září v Besedním domě v Brně.