Výstava fotografií Jefa Kratochvila v hotelu Vaka

Uvidíte unikátní cyklus Dech brněnských ateliérů, poprvé v ucelené podobě

K nedožitým osmdesátinám brněnského fotografa Jefa Kratochvila vznikla dosud nejobsáhlejší výstava jeho portrétních snímků výtvarných umělců. Cyklus Dech brněnských ateliérů vznikal v první polovině 80. let, Kratochvil fotil výtvarníky v jejich autentickém prostředí. Výstavu zájemci najdou v brněnském hotelu Vaka v Cimburkově ulici.

Jef Kratochvil zemřel po těžké nemoci v roce 2018, bylo mu 74 let. Osmdesátiny by oslavil v pátek 30. června 2023. V ten den také byla výstava slavnostně zahájena, promluvili primátorka města Brna Markéta Vaňková a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Cyklus Dech brněnských ateliérů byl naposledy v omezeném rozsahu vystavený před deseti lety v Paláci šlechtičen. „Delší dobu jsem přemýšlel, jak bych mohl vystavit tento unikátní soubor fotografií, aby byl přístupný veřejnosti,“ uvedl fotografův syn Tino Kratochvil, jenž se také věnuje fotografii. Nakonec se podařilo najít prostory ve zmíněném hotelu, který patří rodinným známým.

Výstavu tvoří 100 děl. Je pro veřejnost přístupná každý den včetně víkendů vždy mezi 10. a 17. hodinou, zatím bez konečného data. V podstatě tak jde o stálou expozici.

Kratochvil se fotografii začal věnovat jako samouk, když mu učarovalo Divadlo na provázku ve své nejslavnější éře. V divadle pořídil tisíce záběrů. Kromě divadelníků fotil i výtvarníky. Navrhoval obaly gramofonových desek folkových a rockových kapel. Po roce 1989 se stal dvorním fotografem Městského divadla Brno, kde také řídil tamní časopis Dokořán.

Roku 1999 byl nominován na cenu Alfreda Radoka za divadelní fotografii. Po roce 1989 se Kratochvilovi otevřela nová možnost fotografování – společně s několika přáteli vytvořil první erotický časopis v Československu s názvem Lucky Boy. Fotografoval portréty herců i politiků. Podílel se na vzniku několika tiskovin, fotografoval na titulní stranu pro časopis Colosseum a přispíval do něho, publikoval v kulturních novinách New Express.

Autor článku:
Fotografie:
Autor neznámý…