Prázdniny s chutí i vůní hudby

Pozvánka do Náměště nad Oslavou a do Telče

Od jistého počtu se léta počítat nemají. Ženám, mužům i festivalům. Navzdory vysokému skóre se karlovarský filmový svátek nebo Pražské jaro těší výtečné kondici. To je i případ dvojice sesterských letních hudebních festivalů Vysočiny. Dvaačtyřicet Prázdnin v Telči a devětatřicet Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, pokud by se sečetly, a zvýraznilo sepětí se zámeckými areály, vlastně ani konkurenci nemá.

V letním týdnu na přelomu července a srpna v jinak poklidné Náměšti nad Oslavou čas chvíli nepostojí. Pětitisícové sídlo jako mávnutím kouzelné taktovky ožije horečnatým ruchem, jemuž vévodí neopakovatelně sváteční tóny v srdci zámeckého parku (za deště v někdejší Haugwitzově jízdárně). Jako bájný Fénix povstane z popela ročního spánku největší kytara v republice a coby nepřehlédnutelná dominanta spočine uprostřed centrálního kruhového objezdu. Obří dřevěná skulptura s rukopisem výtvarníka Rosti Pospíšila, stojícího mimochodem za výtvarnou tváří Folkových prázdnin, připomíná trojského koně. Je otázkou, zda takto inkognito v jeho nitru nepronikají zpoza hradeb do města novodobí kulturní nájezdníci. Osobně podezírám bratry Petra a Matěje Formany, Ivoše Grice a Zdeňka Edu Cupáka, kteří promění rurální tkalcovnu (někdejší výrobna tkaných koberců) v obří ateliér, promítací sál a komorní koncertní i výstavní síň.

Nejen nepravidelné hlavní náměšťské náměstí (jedinečné svým tvarem, křivolakou svažitostí i starobylou žulovou dlažbou), ale i aleje, ulice a plácky naplní spolu s auty i exotických espézetek lonťáci všech věkových kategorií. Bez „fousu“ čtyřicetiletý festival vykolejí celé město. Svátek hudby, divadla, výtvarných výstav a přidružených akcí ovšem světí i místní, nechávajíce se spolu s hosty strhnout vábivou lochneskou koncentrované radosti z umění. Zkoušení nových dovedností v prázdninových dílnách (tradičně řemeslných, výtvarně tiskařských, muzikantských, filmařských, textařských, …) plní dopolední a odpolední čas. Podvečer a letní noc nad Oslavou však náleží oslavě hudby.

Jedny i druhé Prázdniny svým způsobem navazují na legendární Portu, festival folkové, country a trampské hudby, která vybojovala svým žánrům patřičné místo na domácí hudební scéně. Zatímco v sesterské Telčise poměrně záhy termín „folk“ v názvu vytratil, v Náměšti víceznačné příslovce zůstalo, mimo jiné i proto, aby se letní týden odlišil od jarnější Náměšťské placky, soutěže trampských skupin, s tradicí od roku 1971 (!).

Prázdninám v Telči „šéfuje“ Milan „Medvěd“ Kolář, roky sází na obohacování a rozšiřování víceméně tradiční přehlídky osvědčených tuzemských muzikantských uskupení. Z někdejšího týdne je nyní bezmála už měsíční maraton koncertů na několika scénách, po revitalizaci zámku se posluchači opět mohou těšit z atmosféry renesančních zdí.

Odlišnou cestu zvolil před čtvrtstoletím náměšťský dramaturg Michal Schmidt. Exotičtější část účinkujících vybírá každoročně na světovém veletrhu tzv. world music WOMEX, kde lze vidět a slyšet to nejzajímavější, co se na scénách lidové hudby, folku, world music a jazzu v daném roce objeví. Loni na podzim jej v Galicii okouzlila svým přirozeným a výjimečným projevem zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů. Přijala pozvání, a tak bude mít na Prázdninách svou českou premiéru. Tu si zde před řádkou let ostatně odzpíval i Glen Hansard, asi nejzářivější z letošních zahraničních hvězd.

Generace jsou mottem letošních Folkových prázdnin. Na hlavní scénu vstoupí hudební historie spolu s čerstvou generační výpovědí. Mezi osvědčená posluchačská lákadla se řadí Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Bratři Ebeni, Iva Bittová s Pavlem Fischerem nebo šansoniérka Szidi Tobias. Podmanivou interpretací básní a textů Vlasty Třešňáka nebo Jana Zahradníčka si o letošního Anděla v kategorii folk řekla svým prvním sólovým albem Laila tov Marie Puttnerová, ačkoli, jako celým Prázdninám, je toto vymezení přespříliš úzké. Tradiční tóny Beskyd přiveze skupina RukyNaDudy, oživenou minulost slibuje také dívčí skupina Devany z Těrchové. To už lovím v bohaté nabídce ze zahraničí, jedinečné zážitky slibují velšská harfenice Catrin Finch s irskou houslistkou Aoife Ni Bhriain, skotští Firelight Trio, hráčka na koru Sona Jobarteh z Gambie, stejně jako Američané banjistka Nora Brown s houslistkou Stephanií Coleman nebo klasičtější písničkáři Kelly Hunt a Micah P. Hinson. Alespoň navštívenku za řadu dalších muzikantů si rovněž zaslouží interpreti zapojení do mezinárodního projektu Citery nad Oslavou Barbora Xu, Jausmė z Litvy, Eva Väljaots z Estonska a Čech Michal Müller.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou nabídnou v termínu 27. 7. – 3. 8. 2024 také oblíbený „divadelní den“, rodinami s malými dětmi a dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav, happeningů a nečekaných překvapení. Do bohaté historie minulých ročníků lze nakouknout prostřednictvím Plátků, každodenních tištěných (i elektronických) zápisníků, snažících se tu a tam i úspěšně zastavit neúprosný čas. Viz www.folkoveprazdniny.cz.

Autor článku:
Fotografie:
Foto autor. Na snímku slovenská zpěvačka a herečka Szidi Tobias.