V Křepicích obnovili a otevřeli opomíjený památník osvobozování Brna

Přesně v den 78. výročí osvobození obce Křepice v závěru druhé světové války – v sobotu 15. dubna 2023 – tam slavnostně otevřeli upravený areál s rozhlednou. Přesněji na návrší Čertoraj, někdy je tato lokalita označována Novosady. Obec leží na Břeclavsku, přesto je z návrší za jasného počasí krásně vidět až k Brnu. Především dříve narození vědí, že právě tady 23. dubna 1945 maršál Rodion Jakovlevič Malinovskij dal rozkaz k rozhodujícímu útoku Rudé armády na Brno.

Na slavnostní otevření upozornila Brnožurnál paní Ljubov Vondroušková, předsedkyně Ruského kulturního osvětového spolku na Moravě, který akci společně s Klubem přátel vojenství a s místní samosprávou pořádal. Samotný areál má pestrou historii, připomeňme jen stručně: Výstavba začala v polovině 80. let, po roce 1989 však práce ustaly. Zůstaly zemní pozorovatelna, torzo hlavní budovy a kulovitá ocelová konstrukce vyhlídkové věže. Podle plánu brněnského Stavoprojektu měl být památník monumentální, měl připomínat tzv. Bratislavsko-brněnskou operaci. Hlavní budova měla být zapuštěna částečně v zemi, měla mít kinosál, trvalou expozici a sociální zařízení, v plánu byl také skanzen sovětské bojové techniky a velkorysé prostorné parkoviště pro autobusy. Vyhlídková věž byla navržena v podobě proskleného dvanáctistěnu o průměru 10 metrů, uvnitř se měla nacházet plastická mapa území od Křepic až po Brno. Na stavbě vydatně pomáhali brigádnicky občané Křepic. Pro nepřízeň počasí byla stavba přerušena 18. (!) listopadu 1989, následující události neumožňovaly pokračování stavby, projekt se stal politicky i finančně neúnosným. Pro Křepice zůstalo břemeno, přitom formálně bylo torzo památníku na obec převedeno až v roce 2007 (informace z Wikipedie).

Křepická radnice se několikrát pokoušela areál neúspěšně prodat, snahu pomoci s dobudováním vyhlídkové věže projevil Klub přátel rozhleden. Nakonec se Křepičtí rozhodli, že památník dobudují alespoň v minimalistické verzi. V roce 2021 nechali strhnout chátrající hrubou stavbu památníku a díky dotaci provedli v letech 2021-2023 obnovu schodiště na rozhlednu a úpravu okolí. Většinu stavebních prací provedla firma Pavel Rylich, zámečnictví a umělecké kovářství z Nosislavi.   

Jak sdělila na facebooku v rámci slavnosti Brigita Petrášová, starostka nedaleké obce Morkůvky, v letech 2006-2008 milovníci vojenské historie z vlastních prostředků a vlastními silami opravili alespoň historickou pozorovatelnu a okolo byl vybudován parčík s několika informačními panely a pomníkem operace. Připomněla také, že v roce 1962 odjel historik Václav Peša, člen historického ústavu Československé akademie věd, do Moskvy, aby v tamním vojenském archivu získal dokumentární filmy natočené válečnými kameramany při osvobozovacích bojích na jižní Moravě. Z těchto filmů vznikl dokument s názvem Rudá armáda v boji o Brno, s kterým při příležitosti 20. výročí osvobození v roce 1965 objížděl tehdejší národní podniky. Jedna z jeho zastávek byla v brněnském Zetoru, kde pracovali též občané Křepic, kteří na záběrech s velitelem frontu maršálem Malinovským na velitelském stanovišti poznali svoji obec. Po dohodě s tehdejšími představiteli obce vznikl nápad na vytvoření památníku.

Na informačních tabulích se dnes dočtete o dění po roce 1990. I když pro obec, jak uvádím, to bylo břemeno, přesto pokračovaly snahy o udržení objektu alespoň ve skromnější verzi. Byla přivezena originální vojenská technika, jeden z iniciátorů oslovil tehdejší velvyslankyni Spojených států Shirley Temple Black s prosbou o pomoc při dobudování památníku, který měl svým zaměřením připomínat všechny spojenecké armády. Paní ambasadorka tehdy navštívila jižní Moravu, byl jsem jako novinář u toho, byla všude mile vítána a cítila se příjemně. O projekt projevila zájem, ale než mohlo dojít ke spolupráci, ukončila svoji činnost na velvyslanectví.

Od roku 2009 pořádá Klub přátel vojenství na pozorovatelně pravidelné výstavy výstroje a výzbroje z období 2. světové války. Slavnosti v sobotu 15. dubna se zúčastnilo množství místních i lidí z okolí, zaznamenala ČT24, hovořila starostka Křepic Božena Rozkydalová. Vyzdvihla práci všech zainteresovaných občanů a institucí, kteří a které se na obnově podíleli. „K opravám jsme přistoupili z úcty k občanům, kteří při akcích Z strávili pracemi na památníku tisíce hodin,“ řekla starostka. Nejdůležitějším a nejatraktivnějším objektem areálu je rozhledna v netypické kulovité konstrukci.

Obnovený památník neglorifikuje Rudou armádu, zvláště v dnešních souvislostech. Je názornou připomínkou naší novodobé historie. A také zajímavou turistickou atrakcí.

Autor článku:
Fotografie:
Miroslava Jakubčíková – rozhledna zevnitř, Pavel Nápravník.